Za decyzją wygaszenia przemawiała zarówno dziura w powiatowym budżecie, jak i nieuregulowany stan prawny gruntów, na których stoi zespół szkół. Budynki ulokowane są bowiem na terenie dawnego majątku Rzewuskich, o który upomnieli się spadkobiercy. Nieruchomościami interesował się również zarząd klubu piłkarskiego Widzew Łódź, który w sąsiedztwie otworzył Liceum Sportowe z akademią futbolu. Zabytkowy dworek wraz z pięknym kilkuhektarowym parkiem byłby łakomym kąskiem dla niejednego inwestora. Mieszkańcy gminy Stryków ostro jednak zaprotestowali, a w sukurs przyszli im Związek Nauczycielstwa Polskiego, posłowie z regionu i cała rzesza absolwentów szkoły. Protesty na niewiele by się zdały, gdyby nie decyzja gminy o przejęciu placówki, mimo iż utrzymywanie szkół ponadgimnazjalnych do zadań gminy nie należy.
Szkoła w Bratoszewicach funkcjonuje od 1945 r., kiedy to powołano do życia Liceum Hodowlane. Tu również, począwszy od lat 40. XX w., kształcono kadry spółdzielczości oraz nauczycieli szkół rolniczych. W 1958 r. uruchomiono kursy w ramach szkoły rolniczo-gospodarczej dla dziewcząt, zaś w latach 60. technikum melioracji wodnych. Na lata 70. datowane są początki kształcenia zawodowego w kierunku rolniczym, również na poziomie technikalnym.
Technikum o profilu rolniczym jest wciąż najpopularniejszym kierunkiem kształcenia. Uczniowie mają jednak do wyboru kilka specjalności – logistykę, mechatronikę oraz żywienie i organizację usług gastronomicznych. Obok technikum funkcjonuje również liceum ogólnokształcące o profilu mundurowym. W placówce kształci się 190 uczniów.
Ułatwiają start
Oferta edukacyjna jest dostosowana do zapotrzebowania na lokalnym i regionalnym rynku pracy. W tych zawodach najłatwiej znaleźć dziś zatrudnienie mieszkańcom gminy. Szkoła postarała się jednak, by absolwentom ułatwić start w dorosłość. Służyć ma temu realizowany od początku bieżącego roku program „Profesjonalni zawodowcy”. Uzyskane w jego ramach dofinansowanie pozwoliło na doposażenie szkolnych pracowni, organizację dodatkowych zajęć praktycznych i staży zawodowych.Program będzie realizowany od stycznia 2017 r. do września 2018 r. Ogólna wartość projektu opiewa na ponad 281 tys. zł
Trzech nauczycieli zdobywa nowe kwalifikacje z zakresu BHP i techniki barmańskiej. Będą mogli później przygotowywać młodzież do egzaminów potwierdzających dodatkowe kwalifikacje. Przyszli rolnicy mogą liczyć na kurs obsługi opryskiwaczy, zaś adepci gastronomii na kursy barmańskie. Dla uczniów z kierunku logistyka przygotowano kursy obsługi wózków jezdniowych oraz dodatkowe lekcje informatyki z naciskiem na obsługę programu Excel.
Z pomocą biznesu
Uczniowie mogą skorzystać nie tylko z dodatkowych zajęć dydaktycznych, ale również praktyk i płatnych staży wakacyjnych. Szkoła zawarła już w tym celu umowy z kilkoma dużymi firmami w regionie, oraz indywidualnymi gospodarstwami rolnymi. Ci, którzy się na to zdecydowali, otrzymają nieodpłatnie od szkoły podstawowy sprzęt i odzież ochronną.
Grzegorz Tomczyk