StoryEditorWiadomości rolnicze

Uważaj na pieczenie i ból w dole brzucha – to może być zapalenie pęcherza

12.06.2014., 12:06h
Kiedy pieczenie w dole brzucha nie pozwala nam spokojnie przetrwać godziny, może to oznaczać, że mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza. Układ moczowy jest w naturalny sposób sterylny, a kiedy pojawią się w nim drobnoustroje, skutkuje to zapaleniem.  

Pęcherz jest elementem układu moczowego. Służy do przechowywania moczu, zanim zostanie on wydalony. Mocz produkowany jest przez nerki i wędruje moczowodami do pęcherza. Ten kurczy się, by oddać swoją zawartość poprzez cewkę moczową. Cewka pośredniczy między pęcherzem a środowis­kiem zewnętrznym. Trzeba pamiętać, że u mężczyzn przebiega ona przez całą długość penisa, jest więc dłuższa niż u kobiet. Z powodu krótszej cewki, czyli łatwiejszego dostępu drobnoustrojów chorobo­twórczych, na infekcje pęcherza bardziej narażone są kobiety.

Jak dochodzi do zapalenia pęcherza? Podobnie jak inne płyny w ciele, w normalnych warunkach mocz jest sterylny. Zapalenie pęcherza powodują bakterie z jakiegoś powodu obecne w moczu, ale także te, które przedostały się do pęcherza poprzez cewkę z zewnątrz. Mogą pochodzić np. z odbytu albo pochwy, czasem ze skóry sąsiadującej z cewką. Najczęstszą przyczyną infekcji i zapaleń pęcherza jest bakteria Eschcerichia coli, bytujący na skórze gronkowiec złocisty oraz bakterie znajdujące się w jelitach. Dużo rzadsze są przypadki infekcji grzybiczej, ale jeśli już do niej dochodzi, najczęstszym sprawcą jest grzyb o nazwie Candida. Taka sytuacja może się pojawiać u osób z nieleczonymi kamieniami nerkowymi oraz tych z osłabionym układem odpornościowym.

Czynnikiem ryzyka w infekcjach pęcherza jest nie tylko płeć żeńska. Osobnym, choć powiązanym czynnikiem jest ciąża. Od 2 do 8% ciężarnych cierpi na jakieś postacie infekcji dróg moczowych. Nacisk, jaki powiększająca się macica wywiera na drogi moczowe, sprawia, że zaburzony zostaje przepływ moczu, co ułatwia zakażenia. Bardziej narażone na nie są także kobiety w wieku pomenopauzalnym ze względu na większą suchość pochwy, problemy z nietrzymaniem moczu, wypadanie macicy i zatrzymanie moczu, czyli problem z jego oddaniem. 

U mężczyzn czynnikiem ryzyka jest przerost prostaty. W przypadku infekcji pęcherza oddawanie moczu jest częstsze i sprawia ból, czujemy przymus pójścia do toalety. Bolesny jest pęcherz albo obszar miednicy. W moczu może pojawić się krew, a sam mocz ma nieprzyjemny zapach. U dzieci objawami są słaby apetyt, wymioty i ból brzucha. Infekcje pęcherza zwykle leczy się antybiotykami, ale istnieją też skuteczne domowe sposoby. Produkty z żurawiny znane są z właściwości zapobiegających zapaleniu, nie należy jednak zastępować nimi przepisanego antybiotyku. W leczeniu pamiętajmy też o stałym nawadnianiu organizmu.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 10:53