Czy można naprawić rozdwojone końcówki włosów za pomocą odżywki? Odpowiedź może Cię zaskoczyćUnsplash
StoryEditorUrodowe mity

6 MIT-ów o skórze i włosach. Które są prawdziwe?

19.08.2023., 09:00h
W czasach naszych babć kobiety liczyły na to, że sto ruchów szczotką dziennie sprawi, że ich włosy będą lśniące i zdrowe. Ludzie jedli dużo galaretki, wierząc, że spożywanie żelatyny wzmocni im paznokcie. Trudno się dziwić, że dajemy się czasem nabierać i wierzymy w mity, kiedy chodzi o urodę. Instynktownie chcemy ją jak najdłużej zatrzymać.

Mit numer 1: picie dużych ilości wody odmłodzi skórę

Te stare wyobrażenia zostały zastąpione przez zupełnie nowe mity o urodzie. Wśród nich jest choćby taki, że picie dużych ilości wody pozwala zachować młody wygląd skóry. Tymczasem woda pomaga oczyścić nerki i działa jako środek tłumiący apetyt, ale poza obrzękami i chwilowym pozbyciem się niektórych zmarszczek nie robi wiele dla cery.

Mit numer 2: mydło szkodzi skórze

Mit numer dwa to ten, że mydło jest szkodliwe dla skóry. Tradycyjne mydło było mieszanką tłuszczów zwierzęcych i olejów owocowo-roślinnych. Miało wysokie pH i mogło faktycznie wysuszać, szczególnie w przypadku starzejącej się skóry. Ale współczesne mydła zostały wyposażone w syntetyczne substancje powierzchniowo czynne, które oczyszczają skórę w łagodniejszy sposób niż dawne mydło. Jeśli wolisz uczucie „wyraźnej czystości”, jakie zapewnia mydło, nie ma nic złego w jego używaniu.

image

Czy można zmniejszyć pory? Niestety, to mit. Wielkość twoich porów jest uwarunkowana genetycznie.

FOTO: Unsplash

Mit numer 3: można naprawić rozdwojone końcówki włosów

Trzeci mit to możliwość naprawienia rozdwojonej końcówki. Jest to prawdą tylko wtedy, gdy obetniemy włosy powyżej miejsca, gdzie się rozdwajają. Niektóre odżywki mogą tymczasowo „skleić” rozdwojone końcówki, ale nie ma sposobu, aby ponownie zespolić łodygę włosa na stałe, gdy poszczególne warstwy komórek się rozdzielą.

Mit numer 4: opalone osoby nie muszą stosować kremów z filtrami

Złapałaś już trochę słońca? Możesz usłyszeć, że jest już za późno, aby zacząć stosować filtry przeciwsłoneczne. To mit! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć chronić skórę przed słońcem. Skumulowany wpływ słońca jest szkodliwy, więc unikając go, możesz częściowo zatrzymać postęp uszkodzeń skóry. Ponadto istnieją dowody na to, że gdy zacznie się chronić skórę, ma ona zdolność samonaprawy. Nie nastąpi ona z dnia na dzień – to stopniowy proces, który może zająć kilka lat, aby przynieść znaczące rezultaty.

Mit numer 5: można zmniejszyć wielkość porów kosmetykami

Czy można zmniejszyć pory? Nie, to mit. Wielkość twoich porów jest uwarunkowana genetycznie. Firmy kosmetyczne zarabiają miliony, przekonując, że można je zmniejszyć. Po osiągnięciu dojrzałości pory zachowują stały rozmiar. Mogą jednak wydać się nadmiernie powiększone, jeśli mają kontakt z keratyną, sebum czy bakteriami. Substancje przeciwdziałające starzeniu skóry, jak retinol czy alfa-hydroksykwasy, mogą ograniczać ilość keratyny czy sebum i w ten sposób przywracać porom naturalną wielkość.

Mit numer 6: zmarszczki to efekt suchej skóry

Zmarszczki to efekt suchej skóry? Skądże znowu! W rzeczywistości większość linii i zmarszczek, które widzisz w lustrze, jest spowodowana działaniem słońca. Pozostałe 20% jest wynikiem mimiki, np. uśmiechu i marszczenia brwi. Jeśli ktoś pali, zmarszczki też pojawią się szybciej. Jeśli jednak jesteś bardzo odwodniona, skóra będzie sprawiać wrażenie bardziej pomarszczonej. Z wiekiem skóra wytwarza też mniej łoju. Z tego powodu zmarszczki są bardziej widoczne.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:43