Czy pszczeli pyłek pozwoli powiększyć biust?freepik
StoryEditorZdrowie

Czy pszczeli pyłek pozwoli powiększyć biust?

14.07.2024., 08:00h
W Stanach Zjednoczonych te tematy zawojowały Internet. Lada moment takiej mody można spodziewać się też w Polsce. Mody na co? Na powiększanie biustu za pomocą pyłku pszczelego czy picia wody chlorofilowej, która jak podpowiadają niektórzy na TikToku, ma nie tylko leczyć trądzik, ale i nowotwory. Spójrzmy zatem prawdzie w oczy.

Co to jest pyłek pszczeli?

Po tym, jak kilku TikTokowych twórców zasugerowało, że ​​spożywanie pyłku pszczelego może zwiększyć poziom estrogenu, dziesiątki kobiet zaczęły dodawać go do swoich koktajli i jogurtów w nadziei, że zwiększą rozmiar miseczki.

Kilka miesięcy po tym, jak trend zdominował platformę, zaczęły się pojawiać także filmy szczegółowo opisujące łagodne do ciężkich reakcje alergiczne i zmiany w cyklu miesiączkowym, takie jak silniejsze krwawienia i bardziej bolesne skurcze. Eksperci twierdzą, że te skutki uboczne przypominają, że naturalność nie zawsze jest bezpieczna.

– Influencerzy bez wiedzy naukowej, zwłaszcza medycznej, opowiadają o tym, co robią lub o tym, za co się im płaci, ale żadne z tych twierdzeń nie ma oparcia w nauce – mówi dr Allison Rodgers, ginekolog-położnik i endokrynolog w Fertility Centers of Illinois w Stanach Zjednoczonych.

Pyłek pszczeli od wieków stosowany jest jako naturalny lek. Starożytni Egipcjanie nazywali go życiodajnym pyłem, ponieważ zawiera witaminy, minerały, węglowodany, polifenole i inne związki aktywne, które kojarzono z korzyściami dla układu odpornościowego, a nawet właściwościami antyalergicznymi. Pyłek pszczeli w półkilogramowym słoiku można kupić w Internecie za około 50 zł, a większość producentów zaleca dzienną porcję wielkości nie więcej niż dwóch łyżek stołowych, przy czym zażywanie zaczyna się zwykle od jednej łyżeczki.

Reakcje alergiczne na pyłek pszczeli

W Internecie można znaleźć relacje Amerykanek, które doświadczyły dramatycznych skutków nowej kuracji. Jedna z nich, dwudziestokilkulatka, miała spróbować pyłku pszczelego, aby złagodzić niemiłe objawy towarzyszące zaprzestaniu stosowania pigułek antykoncepcyjnych, jak uderzenia gorąca i brak apetytu. Usłyszała od użytkowniczek na TikToku, że pyłkowy suplement może w tym pomóc. Przez miesiąc dodawała pół łyżeczki pyłku pszczelego do porannych koktajli. Po miesiącu doświadczyła ciężkiej reakcji alergicznej, w wyniku której trafiła do szpitala. Któregoś ranka w ciągu kilku minut pojawiły się niebezpieczne objawy. Nie mogła oddychać ani przełknąć wody. Skończyło się wymiotami i zastrzykiem z epinefryny, który miał zatrzymać wstrząs anafilaktyczny.

Czy pyłek pszczeli może spowodować wzrost piersi?

Co na ten temat mówi nauka? Pyłek pszczeli nie może spowodować wzrostu piersi. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że pyłek zawiera fitoestrogeny – związki roślinne, które naśladują estrogen, wiążąc się z jego receptorami niczym zamek i klucz. Estrogen bierze udział w powiększaniu się piersi, dlatego wiele kobiet założyło, że pyłek pszczeli w naturalny sposób zwiększy rozmiar miseczki, powodując, że organizm będzie się zachowywał tak, jakby znalazło się w nim nagle dużo estrogenu.

Jednak badania wykazały, że to nieprawda. Testowany na drożdżach i komórkach ludzkich pyłek pszczeli nie wchodził w interakcję z receptorami estrogenowymi. Jedynym sposobem na naturalny wzrost piersi jest przybranie na wadze lub ciąża.

Czy chlorofil leczy trądzik?

Trend pod hasłem „woda chlorofilowa” szturmem zdobywa media społecznościowe. Wiele nastolatków i dorosłych na TikToku, Facebooku i Instagramie dodaje płynny chlorofil do wody i pokazuje to przed kamerą. Temu wątpliwemu trendowi towarzyszą ekstrawaganckie twierdzenia – większość z nich jest zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa – takie jak leczenie trądziku, zapobieganie nowotworom, ogólna detoksykacja organizmu i zwiększanie energii. Wielu ekspertów podważa te doniesienia.

Chlorofil to pigment występujący w roślinach, który nadaje im zielony kolor. W roślinach jest wykorzystywany w procesie zwanym fotosyntezą, podczas którego przekształca światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla w składniki odżywcze. Jednak modny płynny chlorofil, który ludzie piją, nie jest wytwarzany bezpośrednio przez wyciskanie liści, jak wielu uważało, ponieważ sam chlorofil nie może rozpuścić się w wodzie. Owa woda zawiera chlorofilinę – półsyntetyczną mieszaninę chemiczną soli miedzi ekstrahowanych z chlorofilu.

Według dr Zaina Syeda, prezesa Maryland Dermatologic Society, nie zaleca się przyjmowania suplementów chlorofilu w leczeniu trądziku. Choć istnieje kilka badań dotyczących wpływu chlorofiliny na leczenie trądziku, to nie ma to znaczenia w przypadku modnego chlorofilu w płynie. W badaniach tych eksperymentowano z preparatów do stosowania miejscowego, a wynik wykazał bardzo łagodną poprawę – nic takiego, jak pokazuje się w mediach społecznościowych. Poza tym, te miejscowe chlorofiliny nie były porównywane z placebo, co stanowi bardzo słaby dowód potwierdzający „natychmiastowe leczenie trądziku”.

Czy woda chlorofilowa zapobiega rakowi i daje zastrzyk energii?

Też nie. Chlorofil ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, podobnie jak warzywa liściaste. Jednak obecnie nie ma wystarczających dowodów i danych naukowych, które mogłyby poprzeć te twierdzenia. Mimo że uznano go za „potencjalnie bezpieczny” do spożycia przez ludzi w dawce 300 mg dziennie przez okres do trzech miesięcy, suplementy chlorofilowe mogą być mieczem obosiecznym. Według dr Syeda chlorofil ma właściwości światłoczułe, które pozwalają mu absorbować światło słoneczne w roślinach. Oznacza to, że u niektórych osób przyjmujących suplementy chlorofilu może rozwinąć się ciężka nadwrażliwość na światło. Skutki uboczne związane z wodą chlorofilową mogą obejmować zarówno zwiększone prawdopodobieństwo oparzeń słonecznych, jak i rozwój pseudoporfirii, która objawia się na naszym ciele w postaci skrajnej kruchości skóry i pęcherzy na dłoniach i stopach. Suplementy chlorofilu nie były również testowane na ludziach w ciąży, karmiących piersią i dzieciach poniżej 18 roku życia.

Czytaj dalej:

image
Wpływ smartfonów na dzieci

Jak korzystanie ze smartfona może wpłynąć na zdrowie dziecka?

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 14:53