Wcierki do włosów
StoryEditorWłosy

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Domowe sposoby na wcierki i maski

04.05.2024., 09:00h
Łysienie to termin medyczny określający wypadanie włosów. Kiedy następuje i dlaczego do niego dochodzi?

Z artykułu dowiesz się:

Kiedy zaczynamy łysieć?

Z wiekiem starzeją się nam różne części ciała. Starzenie dotyczy też, niestety, włosów. Na łysienie w wieku 40 lat cierpi około 30% mężczyzn, a u kobiet w tym wieku pojawia się przerzedzanie się włosów w środkowej części skóry głowy, które może rozpocząć się już w wieku 30 lat. Niektórzy z nas koło czterdziestki mogą zarejestrować nawet 50-procentowy ubytek włosów na głowie!

Dlaczego kobiety łysieją?

Łysienie to termin medyczny określający wypadanie włosów. Mężczyźni częściej cierpią z powodu wypadania włosów, zwanego łysieniem androgenowym, czyli związanym z działaniem męskich hormonów. Aż 50% kobiet natomiast doświadcza zauważalnego wypadania włosów, które intensyfikuje się przed pięćdziesiątką. Choć spory odsetek przypadków łysienia u kobiet ma podłoże żywieniowe, są też i inne przyczyny: uwarunkowania genetyczne, chemio- i radioterapia, niektóre leki. Potężnym przełomem w stanie posiadania włosów na głowie jest menopauza. Zmniejszenie stężenia estrogenu powoduje ujawnienie się tzw. łysienia androgenowego typu żeńskiego. W łysieniu żeńskim występuje rozproszone przerzedzenie włosów na skórze głowy spowodowane zwiększonym wypadaniem włosów lub zmniejszeniem objętości włosów albo też jednym i drugim. To normalne, że dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Inny stan, zwany przewlekłym łysieniem telogenowym, również objawia się zwiększonym wypadaniem włosów i często jest mylony z żeńskim łysieniem. Łysienie typu żeńskiego objawia się zupełnie inaczej niż łatwiej rozpoznawalne łysienie typu męskiego, które zwykle zaczyna się od cofniętej linii włosów na czubku głowy i przechodzi w łysinę na czubku głowy. Bardzo rzadko zdarza się, aby u kobiet występowało takie łysienie, chyba że w organizmie występuje nadmierna produkcja androgenów. Łysienie typu żeńskiego to rozlane łysienie w okolicy centralnej głowy owłosionej, o największym nasileniu w części czołowej, jednak z zachowaniem linii czoła. Granica owłosienia na czole jest dobrze zachowana, a przerzedzenie włosów zaczyna się około 2–3 cm w kierunku okolic ciemieniowych i szczytu głowy. Obecnie nie jest jasne, czy androgeny (męskie hormony płciowe) odgrywają rolę w tym łysieniu, chociaż odgrywają wyraźną rolę w łysieniu typu męskiego.

Jak radzić sobie z utratą włosów?

Z utratą włosów możemy sobie radzić kamuflażami kosmetycznymi za pomocą kolorowych lakierów do włosów zakrywających przerzedzające się obszary na skórze głowy, pudrów z włókien wypełniających włosy i peruk. Przeszczep włosów w przypadku łysienia typu żeńskiego staje się coraz popularniejszy, chociaż nie każdy nadaje się do tego zabiegu. Terapia laserowa o niskim natężeniu przynosi nieudowodnione korzyści w leczeniu łysienia. Trwają również badania nad zastrzykami z osocza bogatopłytkowego. Konieczne są dalsze badania w celu określenia wielkości ewentualnych korzyści. Tymczasem, bez względu na przyczynę łysienia, możemy wesprzeć kondycję cebulek włosowych i pobudzić odrost za pomocą domowej roboty maseczek.

Ostatnio dość popularne są te z dodatkiem cebuli. Cebula jest bogata w cynk, siarkę, enzym katalazę (przeciwutleniacz), kwas foliowy, witaminy C, E, B, fosfor, potas i inne niezbędne składniki odżywcze, które sprawiają, że skromna cebula jest bardzo skuteczna w zwalczaniu infekcji grzybiczych, usprawnia cykl wzrostu włosów, poprawia ich zdrowie i ożywia mieszki włosowe.

Wypróbuj na swoich włosach siły miodu i cebuli. Ta maska pomaga włosom zatrzymać wilgoć, działając jak naturalna odżywka i wzmacnia mieszki włosowe. Zapobiega uszkodzeniom i wysuszeniu włosów. Aby ją przygotować, należy wymieszać jedną łyżkę dobrej jakości miodu z pół szklanki świeżego soku z cebuli. Nałożyć na skórę głowy i włosy, delikatnie masując. Pozostawić na 15 minut, po czym umyć łagodnym szamponem i odżywką. Dobrze jest stosować ją raz w tygodniu.

image
Modnym składnikiem wcierek do włosó stała się czerwona cebula. W połączeniu z olejem kokosowym działa cuda
FOTO:

A co powiesz na aromatyczne połączenie cebuli z imbirem? Maska ta działa przeciwzapalnie i poprawia krążenie krwi. Dlatego świetnie nadaje się do wspomagania wzrostu włosów. W zależności od długości włosów, należy wziąć równe porcje soku z imbiru i cebuli i dobrze je wymieszać, a potem nałożyć miksturę na skórę głowy i dobrze wmasować. Pozostaw ją na głowie na około godzinę przed umyciem łagodnym szamponem i odżywką. Taką maskę możesz stosować nawet co drugi dzień.

Zbawienny wpływ oleju kokosowego na dobrostan włosów nie podlega dyskusji. Olej kokosowy ma mnóstwo zalet. Stosowany jest w celu łagodzenia łupieżu, przywracania blasku włosom suchym i zniszczonym, ujarzmiania puszenia się oraz ochrony włosów przed uszkodzeniami stylizacyjnymi. Można go bezpiecznie stosować na większości rodzajów włosów. Olej kokosowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas laurynowy. Istnieją dowody na to, że kwas laurynowy – rodzaj tłuszczów nasyconych, w które bogaty jest olej kokosowy – może korzystnie wpływać na włosy, chroniąc je przed utratą białka. Włosy zbudowane są z białek, zwłaszcza keratyny. Barwniki, wybielacze, szampony i produkty do stylizacji mogą uszkodzić to białko i sprawić, że włosy będą matowe i łamliwe. Do sporządzenia maseczki możesz wykorzystać olej kokosowy prosto ze słoika. Ta maska ​​​​pomaga naprawić mieszki włosowe i leczy skórę głowy od wewnątrz. Aby ją zrobić, zmieszaj olej kokosowy i sok z cebuli w proporcji 1: 1. Nakładaj na skórę głowy i włosy. Pozostaw na 30 minut, a potem umyj delikatnym szamponem i odżywką. Stosuj maskę do włosów raz lub dwa razy w tygodniu. Ponieważ sok z cebuli może być rzadki, nie zapomnij o zarzuceniu ręcznika na ramiona, aby chronić ubranie. Możesz także założyć czepek kąpielowy, aby zakryć włosy. Przed użyciem soku z cebuli na skórę głowy sprawdź na małym fragmencie skóry, czy nie masz na nią alergii.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. październik 2024 19:59