Przeziębienie czy alergia? Jak odróżnić? KALENDARZ pyleniaJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKalendarz pylenia

Przeziębienie czy alergia? Jak odróżnić? KALENDARZ pylenia

10.03.2024., 10:00h
Wracając ze sklepu do domu, rejestrujesz pulsujący ból głowy i zatkany nos. Czujesz się też trochę wyczerpany. Coś najwyraźniej się kroi, ale czy to przeziębienie, czy tylko sezonowa alergia? To częsty dylemat, ponieważ objawy, zwłaszcza łagodne, mogą być bardzo podobne. Jednak metody leczenia są zupełnie inne w każdym z przypadków.

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych (zatok, przewodów nosowych, gardła i krtani). Jest wywoływane przez kilka różnych wirusów, a można je rozprzestrzeniać poprzez dotykanie osoby chorej lub przedmiotu dotykanego przez chorego lub wdychanie wirusa znajdującego się w powietrzu w wyniku czyjegoś kaszlu lub kichania.

image

Kichanie, kiedy chodzimy w kurtkach i szalikach, to nic dziwnego. Nie musi być jednak wynikiem przeziębienia. Już w lutym pojawiają się w powietrzu alergeny, które przyprawiają o kichanie dużo dłuższe niż w przeziębieniach

FOTO:

Kiedy mamy do czynienia z alergią sezonową?

Alergie sezonowe, znane również jako katar sienny lub alergiczny nieżyt nosa, pojawiają się, gdy układ odpornościowy reaguje na obce substancje, takie jak roztocza, pyłki, jad owadów, trawy, sierść zwierząt domowych, pleśń i inne. Alergie często występują rodzinnie.

Jak odróżnić przeziębienie od alergii sezonowej?

Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i alergii typowym zjawiskiem są zatkany nos lub katar i częste kichanie. Możesz także czuć się wyczerpany lub zmęczony. Jest jednak grupa objawów niepokrywających się.

Przeziębienie zazwyczaj powoduje tzw. produktywny (pozwalający odkaszlnąć flegmę) kaszel. Kaszel jest często objawem zarówno alergii, jak i przeziębienia, ale ten w przeziębieniu jest zazwyczaj mokry i charczący. W miarę utrzymywania się przeziębienia może pojawić się gęstszy śluz. Alergie zwykle nie powodują mokrego kaszlu.

Alergeny zazwyczaj powodują podrażnienie błon śluzowych nosa i przewodów nosowych, co powoduje powstawanie rzadkiego, wodnistego śluzu, który spływa po tylnej części gardła, powodując uczucie łaskotania w gardle. W alergii to właśnie to spływanie wywołuje kaszel.

Alergie rzadko powodują ból gardła lub ból w ciele. Przeziębienie to wirusy atakujące górne drogi oddechowe, dlatego mogą powodować ból gardła. Jedyny ból gardła, jaki możesz odczuwać w przypadku alergii, może być spowodowany podrażnieniem spowodowanym spływaniem wydzieliny i suchym kaszlem. Jeśli masz z powodu alergii zatkany nos, czasami nieświadomie oddychasz przez usta, zwłaszcza podczas snu. Może to powodować suchość i drapanie w gardle rano. Często można temu zaradzić, pijąc rano płyny lub stosując chłodny nawilżacz przy łóżku na noc. W przypadku alergii nie powinieneś odczuwać bólu w ciele. Jeśli masz dreszcze lub bolą cię mięśnie i łamie w kościach, jest bardziej prawdo­podobne, że to przeziębienie, grypa lub inna infekcja.

Alergie nie powodują gorączki. Przeziębienie znacznie częściej podnosi temperaturę ciała lub powoduje gorączkę. Jednak w tym samym czasie, gdy rozwija się infekcja, może wystąpić zaostrzenie alergii.

Alergia nie powoduje infekcji, ale ze względu na stan zapalny, obrzęk i śluz, które wywołuje, może powodować uwięzienie śluzu w zatokach i tym samym ułatwić namnażanie się bakterii i wirusów.

Przeziębienie nie ma tendencji do dłuższego utrzymywania się. Jest zazwyczaj bardziej uciążliwe w pierwszym tygodniu, a następnie zaczyna ustępować, by po 10 dniach prawie nie było po nim śladu. Jeśli nadal chorujesz, być może cierpisz na alergię.

W przypadku alergii objawy mogą nasilić się w określonych porach roku lub po ekspozycji na alergen (np. zwierzę domowe) i mogą utrzymywać się przez tygodnie czy miesiące, aż do ustania działania lub usunięcia alergenu. Pamiętajmy, że alergie nie zawsze ograniczają się do wiosny i lata, a przeziębienia do jesieni i zimy. Chociaż jesienią i zimą obserwujemy zwiększoną częstotliwość występowania wirusów tzw. przeziębienia, są one obecne przez cały rok.

Alergie powodują swędzenie i łzawienie oczu. Jeśli nie możesz przestać trzeć oczu, to najprawdopodobniej alergia. Może w niej również wystąpić swędzenie uszu, nosa, gardła i skóry.

image

Przeziębienie czy alergia? Jak odróżnić? KALENDARZ pylenia

FOTO: TPR

image
Zdrowie

Co to jest fibromialgia i jakie są jej objawy?

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 08:07