Odmładzanie twarzy za pomocą ultradźwięków daje najlepsze rezultaty po kilku zabiegach. A pełen efekt pojawia się po około 3 miesiącach od ostatniego z nichShutterstock
StoryEditor

Uroda z ultradźwięków. Na czym polega HIFU?

14.05.2023., 09:00h
Żeby podnieść policzki i nadać im pełność, skórze przywrócić jędrność i poprawić twarzy owal, oprócz wypełniaczy lub mezoterapii możemy wykorzystywać też ultradźwięki. W medycynie estetycznej i kosmetologii estetycznej zabieg z ich użyciem nazywa się popularnie HIFU.

To skrót od angielskiej nazwy high-intensity focused ultrasound treatment, czyli „terapia skoncentrowanymi ultradźwiękami o wysokiej intensywności. Czy to zabieg skuteczny? Czy bezpieczny? Dla kogo i jakich efektów się spodziewać?

HIFU jest stosowane w leczeniu nowotworów

Skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej intensywności to stosunkowo nowy zabieg kosmetyczny napinający skórę, uważany za nieinwazyjny i bezbolesny zamiennik liftingu twarzy. Wykorzystuje energię ultradźwięków, które mają pobudzić produkcję kolagenu, co skutkuje jędr­niejszą skórą.

HIFU jest najbardziej znany ze swojego zastosowania w leczeniu nowotworów. Natomiast pierwsze opisane zastosowanie HIFU do celów estetycznych miało miejsce w 2008 roku. HIFU został następnie zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA), czyli amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, w 2009 roku do podnoszenia brwi. Urządzenie zostało również zatwierdzone przez FDA w 2014 roku w celu poprawy linii zmarszczek górnej części klatki piersiowej i dekoltu. Kilka małych badań klinicznych wykazało, że HIFU jest bezpieczne i skuteczne w liftingu twarzy i wygładzaniu zmarszczek. Ludzie byli w stanie dostrzec efekty w ciągu kilku miesięcy po leczeniu, bez ryzyka związanego z operacją.

Chociaż procedura ta jest również stosowana do ogólnego odmładzania skóry twarzy oraz podnoszenia, napinania i konturowania ciała, zabiegi te uważane są za zastosowania „poza wskazaniami”. ​​Potrzebnych będzie więcej badań i dowodów. Jak dotąd uznano, że HIFU jest obiecującym zabiegiem, który mógłby zastąpić lifting twarzy, zwłaszcza u młodszych osób, które chcą uniknąć ryzyka i czasu rekonwalescencji związanego z operacją. HIFU nie sprawdzi się też tak dobrze u osób z cięższymi przypadkami zwiotczenia skóry.

Jak działa HIFU?

HIFU wykorzystuje skoncentrowaną energię ultradźwięków, które wycelowane są w warstwy skóry tuż pod jej powierzchnią. Energia ultradźwięków powoduje szybkie nagrzewanie się tkanki. Gdy komórki osiągną określoną temperaturę, ulegają uszkodzeniu. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, uszkodzenie w rzeczywistości stymuluje komórki do produkcji większej ilości kolagenu – białka, które jest jednym ze składników rusztowania skóry.

Wzrost kolagenu skutkuje mocniejszą, jędrniejszą skórą z mniejszą liczbą zmarszczek. Ponieważ wiązki ultradźwięków o wysokiej częstotliwości skupiają się na określonym miejscu, nie dochodzi do uszkodzenia górnych warstw skóry.

HIFU nie jest zabiegiem dla wszystkich. Działa najlepiej u osób w wieku powyżej 30 lat z łagodną do umiarkowanej wiotkością skóry. Osoby ze skórą uszkodzoną długotrwałą ekspozycją na słońce lub te z bardzo zwiotczałą skórą mogą potrzebować kilku zabiegów, zanim widoczne będą rezultaty. Starsi ludzie z bardziej rozległym foto­starzeniem, wiotką skórą lub bardzo obwisłą skórą na szyi nie są dobrymi kandydatami. Może być tak, że dla nich jedynym skutecznym sposobem będzie interwencja chirurgiczna.

HIFU nie jest zalecane dla osób z infekcjami i otwartymi zmianami skórnymi w obszarze, który podlega zabiegowi, z ciężkim lub torbielowatym trądzikiem oraz metalowymi implantami w tym miejscu.

Jak stosować HIFU?

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się. Przed zabiegiem należy usunąć makijaż. Lekarz najpierw oczyści obszar docelowy. Przed rozpoczęciem może zastosować miejscowy krem ​​​​znieczulający. Następnie nakłada żel stosowany w badaniu USG. Urządzenie HIFU przykłada się do skóry. Energia ultradźwięków jest dostarczana do obszaru docelowego w krótkich impulsach przez około 30 do 90 minut. Podczas zabiegu możesz odczuwać lekki dyskomfort. Niektórzy opisują to jako małe impulsy elektryczne lub lekkie kłucie. Jeśli martwisz się bólem, lekarz może zalecić przyjęcie przed zabiegiem jakiegoś leku przeciwbólowego, na przykład któregoś z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub obrzęk, które będą stopniowo ustępować w ciągu kilku następnych godzin. Lekkie uczucie mrowienia leczonego obszaru może utrzymywać się przez kilka tygodni. Rzadko może wystąpić przejściowe drętwienie lub siniaki, ale te działania niepożądane zwykle ustępują po kilku dniach. Zaraz po zabiegu możesz wrócić do domu i podjąć codzienne czynności.

image

Odmładzanie twarzy za pomocą ultradźwięków daje najlepsze rezultaty po kilku zabiegach. A pełen efekt pojawia się po około 3 miesiącach od ostatniego z nich

FOTO: Shutterstock

Należy wykonać kilka zabiegów HIFU 

Po serii zabiegów HIFU możemy się spodziewać redukcji zmarszczek, napięcia zwiotczałej skóry na szyi (czasami nazywanej karkiem indyczym), uniesienia policzków, brwi i powiek, korzystniej zaznaczonej linii żuchwy, ujędrnienia dekoltu i wygładzenia skóry. Wyniki badań są obiecujące. Badanie przeprowadzone w 2017 roku z udziałem 32 Koreańczyków wykazało, że HIFU znacznie poprawiło elastyczność skóry policzków, podbrzusza i ud po 12 tygodniach. W większym badaniu z udziałem 93 osób 66% uczestników zauważyło poprawę wyglądu twarzy i szyi po 90 dniach. Choć HIFU obarczone jest mniejszym ryzykiem niż chirurgia plastyczna i jest też od niej tańsze, to trzeba pamiętać, że tu potrzebny będzie nie jeden zabieg, a cała ich seria. Pełen efekt u większości stosujących zabieg widoczny jest po trzech miesiącach od zakończenia serii. Aby podtrzymać odmładzający efekt zabiegu, należy go powtórzyć po upływie 12–24 miesięcy.

Karolina Kasperek

Fot. Shutterstock

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 19/2023 na str. 88. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 22:27