Pamiętajmy – pszczoły są przede wszystkim owadami, bez których nie możemy żyć. Ale mogą być też niebezpieczne. Sygnałem zagrożenia jest atakowanie przez zwiadowczynie głowamifreepik
StoryEditorPszczoły

Użądlenie pszczoły: skuteczne i domowe sposoby obrzęk i opuchliznę

06.08.2023., 10:00h
Zanim napiszemy o tym, jak należy reagować, kiedy mamy już na skórze czerwień i opuchliznę, przyjrzyjmy się trochę zwyczajom pszczół. Naukowcy poznali je i mają kilka cennych rad, jak się zachować, kiedy znajdziemy się w sąsiedztwie roju.

Jak reagować na atak pszczół?

Po pierwsze, kiedy jakaś pojedyncza pszczoła nagle „uderza” w nas, najczęściej nie dzieje się to przypadkiem. Jeśli poczujesz uderzenie „z główki”, uciekaj, ponieważ następną rzeczą, która wydarzy się z dużym prawdo­podobieństwem, jest pełen atak całego ula. W przypadku pszczół nasz najbardziej pierwotny instynkt – ucieczka – jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Nie zastanawiaj się, nie walcz z pszczołami. Robiąc to, dajesz im czas na przyprowadzenie setek swoich sióstr.

W takiej sytuacji należy uciekać. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli kolonia pszczół myśli, że jesteś drapieżnikiem, najpierw wysyła kilka pszczół strażniczych, aby cię odstraszyć przez uderzanie głową.

Dlaczego, gdy atakują nas pszczoły trzeba wstrzymac powietrze?

Jeśli atak jeszcze nie nastąpił, wstrzymaj oddech. Tak, tak, dosłownie wstrzymaj oddech. Pszczoły mają doskonały zmysł węchu. To ich pierwszy zmysł. Wstrzymanie oddechu nie do końca pomoże, gdy otacza cię cały rój, ale może dać ci trochę czasu na ucieczkę, jeśli unosi się tylko kilka pszczół. Jeśli na chwilę przestaniesz wydychać powietrze, w pewnym sensie je oślepisz. Stajesz się dla nich niewidzialny.

Dlaczego nie można opędzać się od pszczół?

Nie machaj rękami i nie uderzaj. Natychmiastową reakcją większości ludzi na pszczołę jest strzepywanie jej albo przeganianie. Niestety, dla pszczoły nie tyle oznacza to „odejdź”, co „wielki, wściekły drapieżnik szykuje się do ataku”. Pszczoły czują się wtedy zagrożone, a ich naturalną reakcją jest wspólne powstanie i obrona królowej.

Dlaczego nie należy zabijać pszczół?

Nie pomoże też zabicie atakującej pszczoły. Jak przekonują naukowcy, zabita pszczoła wydziela alarmujący zapach, który posłuży jedynie do wezwania współlokatorek na miejsce zbrodni.

Czym wyjąć żądło ze skóry?

Zapomnij też o wszystkich domniemanych niebezpieczeństwach związanych z wyciąganiem żądła. Jeśli zostałeś użądlony, po prostu to zrób. Obiegowa mądrość mówi, że należy zeskrobać żądło ze skóry czymś, co ma płaską powierzchnię, na przykład kartą kredytową, nożem do masła lub pęsetą. Nie należy natomiast wyciągać żądła palcami, ponieważ wtedy ściska się na końcu żądło i szybciej wtłacza jad w skórę. To mit, a do tego niebezpieczny, ponieważ marnuje się cenne sekundy na szukanie czegoś płaskiego. Wyciągnij żądło, zetrzyj je albo wyciśnij ze skóry. Liczy się tylko to, aby usunąć je tak szybko, jak to możliwe. Im dłużej jest w skórze, tym więcej jadu dostanie się do krwi.

image

Na obrzęk i świąd po ugryzieniu komara przydadzą się nie tylko profesjonalne maści, ale też wiele produktów, które znajdziemy w każdej kuchni

FOTO: freepik

Jak uniknąć wstrząsu anafilaktycznego?

Co zrobić, kiedy się nie udało? Żądło niewyciągnięte, a ciało puchnie w miejscu użądlenia. Co wtedy? Zastosuj zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli jednak obrzęk przesunie się na inne części ciała, takie jak twarz lub szyja, natychmiast udaj się na szpitalny oddział ratunkowy albo do najbliższej apteki, ponieważ może to oznaczać niebezpieczną reakcję alergiczną, zwaną wstrząsem anafilaktycznym. Wśród jego objawów znajdują się trudności w oddychaniu, nudności, pokrzywka lub zawroty głowy. Na objawy wstrząsu należy być uważnym zwłaszcza u małych dzieci. Oprócz użądlenia może go wywołać produkt spożywczy, leki, barwniki używane do badań medycznych, zastrzyki odczulające czy lateks. Anafilaksja może wystąpić u dzieci bez czynników ryzyka. Jednak ryzyko jest większe, jeśli twoje dziecko ma: alergię, astmę, jeśli w twojej rodzinie występowały wstrząsy anafilaktyczne, jeśli dziecko miało wcześniej wstrząs. Jeśli nie jesteśmy podatni na wstrząs, specjaliści uważają, że aby jad osiągnął poziom zagrażający życiu, człowiek prawdopodobnie musiałby zostać ukąszony przez kilkaset gigantycznych szerszeni i około tysiąc pszczół miodnych.

image

Na obrzęk i świąd po ugryzieniu komara przydadzą się nie tylko profesjonalne maści, ale też wiele produktów, które znajdziemy w każdej kuchni

FOTO: freepik

Czy na użądlenie pszczoły pomogą leki?

Jeśli nie jesteś uczulony na jad, a masz jedynie naturalny w tej sytuacji obrzęk, można rozważyć zażycie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Użądlenia pszczół, os i szerszeni są bolesne. Środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, mogą pomóc złagodzić ból. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie i stosuj odpowiednią dawkę. Jeśli na coś chorujesz albo zażywasz jakieś inne leki, środki przeciwbólowe najlepiej skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Domowe sposoby na użądlenie pszczoły

Czasem ukąszenie nie grozi naszemu zdrowiu, ale za to bardzo samopoczuciu. Jeśli nie jesteśmy alergikami, tak będzie po ugryzieniu komara czy meszki. Bywa, że nie mamy w apteczce profesjonalnej maści czy żelu, a do apteki daleko. Na swędzącą opuchliznę możemy jednak zaradzić domowymi sposobami.

Jadasz na śniadanie owsiankę? Teraz może się przydać jako środek na świąd. Owies ma udowodnione działanie przeciwzapalne. Wymieszaj tę samą ilość wody i zmielonych płatków owsianych, aż powstanie papka. Nakładaj ją na swędzące obrzęki na 10 minut. Możesz też urządzić sobie owsianą kąpiel, jeśli ugryzień jest więcej. W tym celu do wanny z ciepłą wodą wsyp szklankę mielonych płatków.

Na ugryzienia możesz przykładać przez 5 do 10 minut kostki lodu – to ograniczy proces zapalny. Wykorzystaj przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości miodu – posmaruj odrobiną miejsce ugryzienia. Możesz podobnie użyć naciętego liścia aloesu, smarując ranę jego żelowym wnętrzem. Sody oczyszczonej użyj nie tylko do babki, ale też na obrzęki po owadach. Zmieszaj łyżeczkę sody z odrobiną wody, tak by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na zmienioną skórę na 10 minut. Nie stosuj dłużej tej metody, jeśli pojawi się podrażnienie skóry.

Na pokomarowy świąd przyda się wywar z bazylii, która ma właściwości przeciwzapalne. W tym celu w dwóch szklankach wody gotuj przez kilka chwil około 15 g suszonych liści bazylii (to około półtorej torebki z suszoną przyprawą). Pozwól wywarowi ostygnąć, a potem zamaczaj kawałek tkaniny albo wacik i przemywaj opuchliznę. Do walki ze świądem i obrzękiem przydadzą się też ocet, świeżo zmielone liście tymianku i świeża cebula.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:21