envato elements
StoryEditorNiedziele handlowe

2 niedziele handlowe w miesiącu. Kiedy sklepy będa otwarte?

18.05.2024., 16:30h
Temat niedziel handlowych pozostaje gorący, bo wielu Polaków nie ma czasu na zakupu w tygodniu. czy będą 2 niedziele handlowe w miesiącu?

2 niedziele handlowe w miesiącu?

Jak poinformował portal Wiadomości Handlowe, do pierwszego czytania w Sejmie wpłynął projekt ustawy autorstwa posłów Polski 2050 liberalizujący restrykcje związane z handlem w niedziele. Zakłada on wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Pracownicy mieliby też dostać dodatkowe wynagrodzenie.

Które niedziele będą handlowe?

Najważniejszą zmian proponowaną w nowelizacji jest dopuszczenie handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca zamiast ostatnich niedziel w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Pojawiło się też doprecyzowanie związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W tym pierwszym przypadku pracująca ma być pierwsza niedziela grudnia oraz dwie kolejne poprzedzające święto. W praktyce może to oznaczać, że wszystkie niedziele do świąt będą pracujące. Projekt zastrzega, że jeżeli niedziela wypadnie w Wigilię, będzie ona wolna od pracy.

W przypadku Wielkanocy handlowa będzie niedziela poprzedzająca święto, a jeżeli wypada ona jako pierwsza lub trzecia w miesiącu, zakaz nie będzie obowiązywał także tydzień wcześniej.

Czy będzie dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedzielę?

Pomysłodawcy projektu chcą również, aby pracownicy dostawali dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedziele handlowe. Zapis mówi o „wynagrodzeniu w podwójnej wysokości”. Ponadto pracodawca ma być zobowiązany „zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli”. Jeżeli nie będzie to możliwe, taki dzień wolny pracownik ma dostać do końca okresu rozliczeniowego.

Co jednak ciekawe, zmiana ta dotyczy tylko sklepów, w których handel zostanie niejako uwolniony. Na podwójną stawkę nie mogą liczyć np. pracownicy stacji paliw i całej reszty wyjątków, w których już teraz można handlować w niedzielę.

W projekcie zapisano też, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu kalendarzowym. Przy takiej konstrukcji przepisów będzie to być może oznaczało konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników np. w grudniu, gdzie niedziel handlowych może być aż trzy.

Przeczytaj również: Zakaz handlu w niedziele stał się fikcją. Inspektorzy pracy mówią o "milczącej zgodzie" na łamanie przepisów

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 09:40