Bolesławów - wieś u stóp Śnieżnika i pod skrzydłami królewnyArchiwum Moniki Makselan
StoryEditorŻycie wsi

Bolesławów - wieś u stóp Śnieżnika i pod skrzydłami królewny

05.08.2023., 10:05h
Monika Kardynał-Makselan jest sołtyską Bolesławowa w gminie Stronie Śląskie. W wolnym czasie wchodzi do czołgu albo przebiera się za dziewiętnastowieczną królewnę niderlandzką. Uczyniła ją zresztą patronką wielu swoich działań, a wieś miejscem plenerów, podczas których powstają prawdziwe arcydzieła.

Nowa sołtyska zaczęła od zmian

W Bolesławowie mieszkali już jej dziadkowie. Dziś Monika mieszka w ich domu. Z wykształcenia jest agentem celnym, ale na co dzień pracuje w turystyce. Sołtyską została w 2021 roku w wyborach uzupełniających – poprzedni sołtys zrezygnował ze względu na stan zdrowia.

Jako młoda krew weszłam w struktury wioski i zaczęło się od zmian – mówi o swoich początkach Monika.

Wpatrzeni w królewnę

Wioska trochę spała, była mało aktywna. A jednocześnie wiedziałam, że mieszkańcy w zaciszach domowych tworzyli różne cuda. Ich zdolności nie były wykorzystywane. Po objęciu stanowiska zaczęłam je odkrywać. I postanowiłam, że to pokażę. Dlatego założyłam w marcu tego roku koło gospodyń BoleSłowianki. Ostatnio wystąpiłyśmy na festiwalu Polska od Kuchni w Bogatyni. Startowałyśmy w konkursie kulinarnym z naszym daniem regionalnym – pstrągiem potokowym macerowanym w ziołach z cytryną i masłem. W drugiej konkurencji – Miss Wdzięku – startowała przewodnicząca koła. Miała zaprezentować strój regionalny. U nas to czepiec, kamizelka i zapaska. A suknię miała w stylu Marianny Orańskiej. T...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 16:41