Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie
StoryEditorZielone Świątki w Szreniawie

Festyn Zielonoświątkowy już 19 maja w muzeum w Szreniawie

18.05.2024., 10:00h
Zielone Świątki były jednym z najważniejszych świąt na wsi. Dziś ich obchody są coraz rzadsze. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie chce przypomnieć, jak dawniej świętowano Zielone Świątki i zaprasza na festyn okolicznościowy.

Kiedy są Zielone Świątki 2024? 

Zielone Świątki to nieco zapomniane dziś święto, które jednak na wsiach odgrywało jeszcze do niedawna ogromną rolę. Nie ma ono stałego terminu, zależy od daty Wielkanocy. Zielone Świątki obchodzimy 50 dni od święta zmartwychwstania jako Dzień Zesłania Ducha Świętego. W tym roku dzień ten przypada 19 maja. Z tej okazji nie ma dnia ustawowo wolnego od pracy, jednak wielu rolników decyduje się na odpoczynek.

Przeczytaj także: Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? 

Jak świętowano Zielone Świątki na wsiach? 

Tradycyjnie na wsi Zielone Świątki były momentem pożegnania wiosny i przywitania lata. Przy tej okazji odbywały się liczne festyny i zabawy, a nawet parady przystrojonych zwierząt. Domy dekorowano zielonymi gałęziami oraz pachnącym tatarakiem. Procesje z chorągwiami przechodziły przez obsiane pola. Zwieńczeniem świętowania były wiejskie zabawy, często na świeżym powietrzu i przy ognisku. Te piękne tradycje powoli odchodzą w zapomnienie, jednak chce je ocalić Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. 

Przeczytaj także: Jak kiedyś wyglądały majowe święta na wsi?

image
FOTO: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

Festyn Zielonoświątkowy w Szreniawie - atrakcje 

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie chce przypomnieć, jak dawniej obchodzono na wsi Zielone Świątki. Z tej okazji organizuje okolicznościowy festyn. Na gości czeka moc atrakcji! Przewidziano między innymi występy sceniczne Zespołu Folklorystycznego “Wielkopolanie”, naukę zabaw i tańców ludowych. Do tradycyjnych obchodów Zielonych Świątek nawiąże parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych, pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala. W Szreniawie będzie można także przez chwilę poczuć się jak w sercu gór, bowiem na gości czekać będzie stanowisko muzealne poświęcone pasterstwu w Tatrach i degustacja serów owczych. 

Atrakcje dla dzieci na festynie w Szreniawie

Szreniawskie muzeum zwraca szczególną uwagę na dzieci. Również podczas Festynu Zielonoświątkowego przewidziano dla nich moc atrakcji! Maluchy będą mogły bawić się i tańczyć, pomalować bawełnianą torbę na zakupy, skleić kartonowy model wozu strażackiego, spróbować swoich sił w pracy na ramkach tkackich i bardkach, poznać podstawy haftu, a także wziąć udział w warsztatach garncarskich i florystycznych połączonych z nauką wicia wianków. Do dyspozycji gości pozostają także wystawy stałe i czasowe, prezentowane w Szreniawie. Można będzie je zwiedzić, zaplanowano także oprowadzanie kuratorskie. 

Festyn Zielonoświątkowy w Szreniawie już w tę niedzielę

Na wspólne obchody Zielonych Świątek Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza już 19 maja 2024. Festyn odbędzie się w godzinach 12-17 na terenie placówki.

image
FOTO: Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

źródło, zdjęcia: Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:37