dekoracje świątecznefreepik
StoryEditorWieś i rodzina

Jak samemu przygotować oryginalny stroik na Boże Narodzenie?

16.12.2023., 10:00h
Każdy z nas przygotowuje dom i jego otoczenie do świąt Bożego Narodzenia. Chcemy, by wszystko, co nas otacza, było niepowtarzalne, piękne i efektowne.

Z czego wykonac samodzielnie stroik na święta?

Spróbujmy samemu wykonać ozdoby na drzwi wejściowe, stół wigilijny czy na taras lub balkon. Niech w każdym zakątku znajdzie się coś szczególnego. Wybierzmy się do ogrodu lub lasu w poszukiwaniu pomysłów. Z pewnością znajdziemy tam wiele elementów, które nas zainspirują. Do wykonania różnych ozdób potrzebne będą materiały, takie jak:

 • gałązki iglaków,
 • długie pędy powojnika czy winobluszczu,
 • ulistnione gałązki z owocami ogników,
 • jemioła,
 • szyszki,
 • huby,
 • wstążki,
 • cienki drut,
 • sznurek,
 • rafia,
 • świece (najlepiej jednokolorowe do każdego stroika).

Najszlachetniej prezentują się szerokie świece białe bądź srebrne, ale można wykorzystać także czerwone – wówczas dobierzmy rośliny w tym samym kolorze, by stworzyć święta z czerwonym akcentem. Na świeczniki przydadzą się te wymienione elementy oraz kawałki brzozowego drewna – koniecznie z korą. W domu wśród przypraw na pewno znajdziemy cynamon czy gwiazdki anyżu.

Na stroik potrzebne będą pędy powojnika lub dzikiego wina, które bez szwanku zwiniemy w obręcz. Im więcej pędów, tym większy może być wianek. Na obręczy mocujemy gałązki jodły, daglezji, świerku lub żywotników, każdą z osobna przytwierdzając drucikiem za pomocą kombinerek. Do wianka przyczepiamy ozdoby z rafii, słomki, kokardki, kawałki cynamonu, gwiazdki anyżu czy pędy z owocami ognika bądź ostrokrzewu.

Golteria do stroika na święta

Kwiaciarnie proponują wiele ciekawych roślin, które można wkomponować w dekoracje. Mamy do dyspozycji piękną i ozdobną golterię, której czerwone, wręcz rubinowe kuliste owoce pęknie się prezentują na tle skórzastych ciemnozielonych liści. Golteria doskonale się zaprezentuje z mchem, szyszkami w naturalistycznej doniczce, tworząc efektowną ozdobę. Jednak trzeba jej stworzyć właściwe warunki, np. systematycznie ją podlewać, ale nie przelewać, trzymać z dala od źródła światła, a po świętach ustawić doniczkę w chłodnym pomieszczeniu i podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Wiosną należy wysadzić ją do ogrodu.

Co można udekorować ardizją?

Tę doniczkową piękność jeszcze rzadko spotkamy w uprawie. Jest dostępna w kwiaciarniach i czeka na nasze zainteresowanie – wierzę, że znajdzie niejednego amatora. Jest to drzewko zawsze zielone, w naturalnych warunkach dorastające do 1 m wysokości, a w uprawie doniczkowej może osiągnąć 60 cm. W lipcu pojawiają się białe, pachnące kwiaty, w miejsce których dość szybko tworzą się szkarłatne owoce wielkości grochu. To dzięki nim roślina zalicza się do kwiatów bożo­narodzeniowych. Ciekawostką może być to, że utrzymujące się długo, czasem do pół roku, owoce spotykają się z następnym kwitnieniem i wówczas mamy zarówno kwiaty, jak i czerwone jagody. Dobrze sobie radzi w domowych warunkach, preferuje jasne pomieszczenia, ale z ograniczonym dostępem słońca. Sprawdzi się wschodni parapet okienny. Ardizję możemy wykorzystać jako element dekoracji stołu, stroiku, gdy obłożymy gałązkami jodły, świerku czy sosny, a także drobnymi dekoracyjnymi elementami, jak bombki, anyż, cynamon.

Co można udekorować ostrokrzewem?

Jest jedną z atrakcyjniejszych roślin ogrodowych, szczególnie zimą, gdy czerwone owoce połyskują na tle intensywnie zielonych skórzastych liści. Gałązki ostrokrzewu bardzo często są stosowane do dekoracji bożo­narodzeniowych. Jest to roślina dwupienna, czyli ma męskie i żeńskie osobniki. Męski nie obsypie się owocami.

W naszym kraju ostrokrzew nie występuje naturalnie, ale posadzony w ogrodzie jako ozdobny doskonale sobie daje radę i dorasta do 3 m. W maju kwitnie białawymi kwiatami o lekkim zapachu, a we wrześ­niu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce, które pozostają na krzaku do wiosny, pod warunkiem że nie zjedzą ich ptaki. Podobnie jak bukszpan, dobrze znosi formowanie i radzi sobie w zacienionych miejscach. Ostrokrzew Meservy jest średnio odporny na mróz, natomiast kolczasty wykazuje dużą wrażliwość, toteż trzeba uprawiać go w miejscach osłoniętych.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 15:12