Michał z Teresą Gutek, jedną z jego najpilniejszych uczennic. Analizują jakość świeżo ćwiczonych wzorówarchiwum
StoryEditorŻycie wsi

Michał ma 24 lata i uczy kobiety na wsi haftu krzczonowskiego

14.10.2023., 12:00h
Nie święci garnki lepią, a bardzo młodzi mężczyźni pięknie haftują. I do tego uczą kobiety tajników haftu. Michał Kowalik w ramach programu stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz– uczeń” uczy mieszkanki Lubelszczyzny haftu krzczonowskiego.

Kim jest Michał z Lubelszczyzny?

Michał ma 24 lata. Pochodzi z Lublina. Niedawno został magistrem kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej-Curie w tym mieście. Właśnie przygotowuje się do studiów doktoranckich. Doktorat też będzie z nauk o kulturze i religii. Michał zajmie się w nim organizacjami społeczno-kulturalnymi działającymi na wsi.

– Na początku chciałem studiować na Uniwersytecie Artystycznym. Część mojej rodziny jest z Krzczonowa, może stąd moje zainteresowanie tym regionem. Połączyłem sztukę z etno­grafią i ostatecznie wybrałem kulturoznawstwo. Haft to tylko jedna z dziedzin, które mnie interesują. Zajmuję się też pisankami, ozdobami świątecznymi i pieczywem obrzędowym. Od zawsze miałem zdolności plastyczne – zajmowałem się i malarstwem, i ceramiką, zupełnie nie ludową. Ale jako kilkunastolatek zacząłem zdobić pisanki. To duża zasługa mojej ciotki, która mnie do tego zachęcała. Wiem z opowieści, że moje prababcia i babcia tworzyły pisanki, ale niestety zbyt wcześnie zmarły, żeby przekazać mi umiejętności. Dziadek skończył szkołę średnią, gdzie uczył się m.in. wykonywania mebli czy malowania obrazów, a mieszkają...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 15:11