Nauka języków obcych otwiera wiele możliwości w życiu. Jednocześnie niezwykle korzystnie wpływa na funkcjonowanie i możliwości mózgufreepik
StoryEditorŻycie na wsi

Ostatnia szansa na zgłoszenie się do programu Youngster i kurs z j. angielskiego dla uczniów ze wsi

29.07.2023., 10:15h
Czy wiesz, że nauka nowego języka nie tylko otwiera drzwi do kariery i pozwala poznać inne kultury, ale przynosi również wiele korzyści dla zdrowia psychicznego? Może zwiększać pewność siebie, pogłębiać empatię i świadomość kulturową, pobudzić kreatywne myślenie, a nawet złagodzić objawy depresji.

Chcesz być bystrzejszy? Ucz się języków obcych!

Najpierw przyjrzyjmy się temu, co nauka języka robi z móz­giem. Otóż według różnych badań nauka nowego języka zmienia mózg na poziomie fizycznym, poprawiając jego strukturę i funkcje. Badania wykazały między innymi, że osoby dwujęzyczne mają gęstszą istotę szarą i zwiększoną integralność istoty białej w porównaniu z osobami jednojęzycznymi. Istota szara to część mózgu zawierająca neurony i dendryty, które są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji i wykonywanie zadań. Osoby dwujęzyczne mają więcej tych neuronów i dendrytów. Oznacza to, że mają większe moc i zasoby poznawcze do wykonywania złożonych czynności umysłowych (nieograniczających się tylko do nauki języka).

Istota biała to część mózgu zawierająca włókna nerwowe, które łączą różne obszary mózgu i ułatwiają komunikację między nimi. Osoby dwujęzyczne mają większą integralność istoty białej w porównaniu z osobami jednojęzycznymi, co oznacza, że ​​ich włókna nerwowe są wytrzymalsze i wydajniejsze. Zwiększa to zdolność takich osób do uczenia się i funkcjonowania w różnych dziedzinach.

Nauka języka obcego znacząco stymuluje mózg

Nauka nowego języka jest jednym z najbardziej złożonych i stymulujących doświadczeń dla mózgu, ponieważ obejmuje nowości, ćwiczenia, zapamiętywanie, przypominanie i produkcję. Dlatego może zwiększać rezerwy mózgu i potencjalnie nawet chronić go przed degeneracją i demencją.

image

Nauka języków obcych otwiera wiele możliwości w życiu. Jednocześnie niezwykle korzystnie wpływa na funkcjonowanie i możliwości mózgu

FOTO: freepik

Jedną z korzyści płynących z nauki języków jest to, że może zwiększać koncentrację uwagi i zdolność przełączania się między zadaniami. Dzieje się tak dlatego, że nauka nowego języka wymaga ciągłej uważności na dźwięki, słowa, gramatykę i znaczenie języka obcego, a także umiejętność przełączania się między językiem ojczystym a obcym. Nauka języka obcego zwiększa też pojemność pamięci i zdolność zapamiętywania.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:19