StoryEditorHodowla zwierząt

A-Lima Bis wykonała specjalny paszowóz do niskiej obory

04.11.2022., 16:11h
Pasze objętościowe, jakie Adam Maciejewski podaje bydłu to głównie sianokiszonka pochodząca z łąk oraz kiszonka z poplonów. Jeśli rolnik widzi, że ma zbyt małe zapasy, to wtedy część kukurydzy zbiera na kiszonkę, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Wyjątkowo udane poplony na kiszonkę

W tym roku wyjątkowo udał się poplon wysiany z myślą o kiszonce. To mieszanka DSV N-Fixx, w skład której wchodzi aż 14 gatunków. Duży udział w mieszance stanowi groch pastewny, są też m.in. koniczyna aleksandryjska, koniczyna perska, facelia, len oleisty, słonecznik, ramtil, sorgo czy też wyka jara. Łącznie zasieliśmy 20 ha poplonu, z czego 10 ha, czyli połowę na kiszonkę i drugie 10 ha na przyoranie – wyjaśnił Adam Maciejewski, który zamierzał zbierać poplon na kiszonkę właśnie podczas naszej redakcyjnej wizyty, a był to przełom września i października, jednak deszcze skutecznie przeszkadzały w rozpoczęciu zbioru.

Opas odsadków limousine i mieszańców

Rolnik utrzymuje bydło opasowe w ilości do 50 sztuk, podzielone na grupy wiekowe po 10 sztuk. Byki sprzedaje w wadze 700–800 kg, rozliczając się za wagę żywą.

Do opasu zakupujemy odsadki w wadze powyżej 200 kg. Przeważnie są to sztuki rasy limousine lub też mieszańce z tą rasą. Nie chcemy odchowywać cieląt, które są bardzo delikatne i zdarzają się upadki. Nie można narzekać na ceny bydła rzeźnego, oby nie było gorzej. Obecne ceny ciężkic...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:25