StoryEditorASF

ASF coraz bardziej niebezpieczny w Niemczech – zagrożonych jest 3 tys. gospodarstw

09.11.2020., 16:11h
Wirus afrykańskiego pomoru świń nabiera rozpędu w Niemczech. Kolejny przypadek pojawił się w drugim landzie w Niemczech – w Saksonii. Łączna liczba przypadków ASF u dzików w Niemczech już przekroczyła 100. A na całym świecie już 50 państw jest dotkniętych tą chorobą.
Wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się w drugim landzie w Niemczech – w Saksonii, która graniczy od południa z Brandenburgią.

Według niemieckiego ministerstwa rolnictwa, samica dzika została zastrzelona 27 października podczas polowania i nie wykazywała żadnych klinicznych objawów ASF. Zwierzę zostało rutynowo zbadane pod kątem afrykańskiego pomoru świń i uzyskało wynik dodatni. Dzik ten został zastrzelony w pobliżu Łużyc Górnych, na północy powiatu Görlitz, niedaleko granicy z Polską.

124 przypadki w Niemczech

W linii prostej miejsce przypadku w Saksonii znajduje się około 60 km na południe od najbliższej strefy zakażonej w Polsce. Władze Saksonii muszą teraz podjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i ochronić 3 tys. gospodarstw trzody chlewnej i prawie 700 tys. świń utrzymywanych w tym landzie. U

tworzona została nowa strefa zakażona, objęta specjalnymi zakazami i ograniczeniami. Ponadto niemieckie ministerstwo rolnictwa planuje powołać centralny zespół ds. epidemii zwierząt pod kierownictwem sekretarz stanu Beate Kasch, w skład którego wejdą między innymi przedstawiciele władz poszczególnych landów. Kontynuowane są także działania ochronne, takie jak budowa stałych ogrodzeń współfinansowana przez Unię Europejską.

Również Brandenburgia nadal systematycznie wdraża wszystkie niezbędne środki w walce z ASF. Wokół tzw. białej strefy powstaje płot, podobnie jak budowa stałych ogrodzeń wzdłuż Odry i Nysy.

Wraz z kolejnymi zakażonymi dzikami, które zostały zgłoszone w Brandenburgii, całkowita liczba przypadków ASF w Niemczech wzrosła do 124. W powiecie Odra-Sprewa zanotowano 102 przypadki, w powiecie Sprewa-Nysa – 14, a w północnej strefie zakażonej w powiecie Märkisch-Oderland 7 zwierząt uzyskało pozytywny wynik. Na razie tylko jeden przypadek pochodzi z Saksonii.

ASF w ponad 50 krajach świata 

Afrykańskim pomorem świń dotkniętych jest ponad 50 krajów w Afryce, Azji i Europie, a obie Ameryki próbują zapobiec zawleczeniu wirusa na ich terytorium. W celu opracowania metod ochrony przed tą chorobą i powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa powstała globalna inicjatywa, która ma wspierać podmioty i kraje na każdym poziomie w koordynowaniu i wzmacnianiu środków kontroli, aby zminimalizować wpływ tej trudnej w opanowaniu epidemii.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) wyszły z tą inicjatywą, mającą łączyć poszczególne rządy, przemysł i specjalistów. Skoordynowane działania mają być wykorzystane do ochrony źródeł utrzymania słabszych społeczności i ochrony zdrowia zwierząt. Przyczynią się także do stabilizacji sektora produkcji trzody chlewnej oraz cen mięsa i pasz w handlu regionalnym i międzynarodowym, a tym samym do bezpieczeństwa żywnościowego oraz zapewnienia ludziom dostępu do pożywienia.

Rozprzestrzenianie się ASF nie wykazuje oznak spowolnienia. Choroba doprowadziła do zabicia ponad 7 mln świń w samej tylko Azji od momentu pojawienia się w tym regionie. Zdaniem ekspertów FAO i OIE, globalnej kontroli afrykańskiego pomoru świń nie można osiągnąć, działając tylko w jednym sektorze lub w jednym kraju. Skoordynowane działania muszą objąć wszystkich uczestników łańcucha produkcji trzody chlewnej.
Dominika Stancelewska
Zdjecie: archiwum TPR


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 23:43