StoryEditorWiadomości rolnicze

ASF nie odpuszcza, rolnicy rezygnują z chowu świń

25.08.2017., 13:08h
W sumie mamy w kraju 83 ogniska afrykańskiego pomoru świń. To ostatni bilans rozprzestrzeniania się choroby na wschodniej ścianie. Sześć nowych ognisk dotyczy województw podlaskiego i lubelskiego. Zazwyczaj w gospodarstwach utrzymywano po kilka świń, choć w ostatnim akurat było znacznie więcej, bo aż 442 sztuki.
Nasilenie występowania nowych ognisk w stadach świń oraz przypadków u dzików sprawiły, że aż 2710 rolników ze stref ASF zdecydowało się na rezygnację z chowu świń.

Do 14 sierpnia mogli oni składać wnioski o niemożliwości dostosowania swoich chlewni do zasad bioasekuracji i w związku z tym mają możliwość otrzymania rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń. Najwięcej wniosków wpłynęło w województwie lubelskim – 1351. W gospodarstwach tych utrzymywano prawie 17,8 tys. zwierząt. W województwie podlaskim z chowu trzody chlewnej zrezygnowało 912 gospodarstw utrzymujących łącznie 10,8 tys. świń, a w województwie mazowieckim – 447 gospodarstw utrzymujących 6,6 tys. świń. Dwa lata temu z możliwości otrzymania rekompensat za nieutrzymywanie trzody chlewnej skorzystało tylko 250 rolników.

Planowana jest też nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. W projekcie doprecyzowano między innymi obostrzenia dotyczące używania w produkcji świń zielonki, zboża oraz słomy pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia. Obostrzenia te dotyczą gospodarstw na całym terytorium kraju.

Projekt reguluje kwestie świń przemieszczanych z terenów ASF do natychmiastowego uboju. Ubój taki jest dopuszczony jedynie na koniec dnia, kiedy nie prowadzi się już następnie uboju żadnych innych świń. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka ewentualnego skażenia wirusem partii mięsa pozyskanego ze świń pochodzących z obszarów wolnych od afrykańskiego pomoru świń.

Na początku sierpnia prezydent podpisał też nowelizację ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych. Wprowadzone zmiany dotyczą usprawnienia wykonywania odstrzału sanitarnego dzików na obszarach zagrożonych ASF, możliwości wydania w sytuacjach wyjątkowych przy zwalczaniu choroby zakaźnej przez powiatowego lekarza weterynarii lub wojewodę zakazu utrzymywania, chowu lub hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych. Precyzują także obowiązki dotyczące wykładania mat dezynfekcyjnych, które będą musiały być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego. ds
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 09:44