ASF atakuje po raz 6. w tej samej gminie! Wybito już 600 świńD. Stancelewska
StoryEditorASF nie odpuszcza

ASF atakuje po raz 6. w tej samej gminie! Wybito już 600 świń

02.10.2023., 13:30h
ASF znów atakuje. Weterynaria wykryła wirusa już po raz 6. w gminie Murowana Goślina w Wielkopolsce. Z tego powodu na tym terenie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wybito już 600 świń.

ASF po raz szósty atakuje w tej samej gminie

ASF znów w natarciu. Weterynaria potwierdziła właśnie kolejne, 27. ognisko. Tym razem wirus pojawił się w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina, w miejscowości Długa Goślina. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii w gospodarstwie utrzymywano 62 świnie. 

To już szóste ognisko w tej gminie. Poprzednie pięć wybuchło w Starczanowie i Białęgach. Łącznie od końca lipca na tym terenie wybito ponad 600 świń. Prowadzono takżo ubój prewencyjny, czyli w sąsiednich chlewniach.

W obszarze zagrożonym, na terenie powiatu poznańskiego znajduje się 28 gospodarstw produkujących trzodę chlewną. Jak tłumaczył w rozmowie z topagrar.pl, Grzegorz Wegiera, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, są to zarówno malutkie gospodarstwa po kilka sztuk, jak i bardzo duże.

- Rozstrzał jest spory. Są to gospodarstwa w cyklu zamkniętym i otwartym. Są również gospodarstwa gdzie znajduje się tylko trzoda, ale są i takie, gdzie jest kilka gatunków zwierząt gospodarskich oraz produkcja roślinna - tłumaczył Wegiera.

8200 świń zlikwidowanych przez ASF

W Polsce w tym roku weterynaria stwierdziła 27 ognisk ASF. Połowa z nich wybuchła w woj. lubelskim. Choroba pojawiła się także w Wielkopolsce - województwie o najsilniejszej koncentracji hodowli trzody chlewnej w Polsce. Kilka dni temu wirus pokonał kolejną granicę i zaatakował po raz pierwszy chlewnię koło Szczecina.

W zaatakowanych przez ASF gospodarstwach od początku roku wybito łącznie ok. 8200 świń.

1650 ognisk ASF w krajach UE. Wirus się rozpędza

W ostatnich tygodniach ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko w regionach, które nigdy nie notowały tej choroby. Wirusa wykryto po raz pierwszy u świń domowych w północnych Włoszech, a także u dzików w Szwecji. Wirus pojawił się w 14 krajach UE, w których odnotowano w sumie 1653 ognisk.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 14:33