ASF uderza w nowym regionie. Po raz pierwszy pod Szczecinemarch./fot. poglądowe
StoryEditorASF nie odpuszcza

ASF uderza w nowym regionie. Po raz pierwszy pod Szczecinem

28.09.2023., 15:17h
ASF znów atakuje! Tym razem ognisko wykryto pod Szczecinem w niewielkiej chlewni. To pierwsze ognisko w tym regionie. Martwi to nie tylko polskich, ale i niemieckich hodowców.

ASF pod Szczecinem w małej chlewni

ASF nie daje o sobie zapomnieć. Weterynaria potwierdziła właśnie kolejne, 26. ognisko. Tym razem wirus pojawił się niedaleko Szczecina w miejscowości Przęsocin, gmina Police, powiat policki w województwie zachodniopomorskim. Utrzymywano w nim łącznie 6 świń (tuczniki). To pierwsze w tym roku ognisko ASF na Zachodnim Pomorzu. Poprzednie wyznaczono w lipcu 2022 roku niedaleko Gryfina.

Zakaz wstępu do lasu nie uchronił świń przed ASF

Przed wybuchem ogniska nie uchroniły restrykcyjne środki podjęte przez władze regionu. W związku ze znalezieniem padłego dzika z ASF na początku września, wojewoda zachodniopomorski podjął decyzję o zakazie wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego. Zakaz objął wszystkie lasy Nadleśnictwa Trzebież.

Niemcy boją się wirusa ASF z Polski

Wirus ASF w tej lokalizacji martwi nie tylko polskich hodowców, ale i niemieckich, bo pojawił się blisko granicy. A Niemcy są największym producentem wieprzowiny w Europie. Co prawda uszczelniają swoją północno-wschodnią granicę przed dzikami, ale nie we wszystkich miejscach udało się postawić płot. W tym roku zanotowali 1 ognisko wśród świń i aż 830 u dzików.

1600 ognisk ASF w krajach UE. Wirus się rozpędza

W ostatnich tygodniach ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko w regionach, które nigdy nie notowały tej choroby. Wirusa wykryto po raz pierwszy u świń domowych w północnych Włoszech, a także u dzików w Szwecji. Wirus pojawił się w 14 krajach UE, w których odnotowano w sumie ok. 1600 ognisk.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 12:19