Lombardia jest zagłębiem trzodziarskim Włoch. W tym regionie znajduje się połowa włoskiej hodowli trzody chlewnej.
StoryEditorAfrykański pomór świń

ASF: We Włoszech wybito ponad 30 000 świń!

26.09.2023., 10:55h
Kamila DluzewiczKamila Dluzewicz
W celu powstrzymania ostatniej fali afrykańskiego pomoru świń (ASF) władze regionu Lombardii podjęły drastyczne kroki i zdecydowały o uboju około 34 000 świń w 12 gospodarstwach. Lombardia jest kluczowym ośrodkiem hodowli trzody chlewnej we Włoszech, w której utrzymywana jest połowa krajowego pogłowia świń.

W północnych Włoszech ubojowi sanitarnemu poddano ponad 30 tys. świń

Jak informuje agencja Reutera, ​​władze we włoskim regionie Lombardii zadecydowały o masowym uboju około 34 000 świń na terenie 12 gospodarstw. Ubój sanitarny ma ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii wirusa afrykańskiego pomoru świń, który zbiera we Włoszech coraz większe żniwo.

Lombardia jest zagłębiem trzodziarskim Włoch. W tym regionie znajduje się połowa włoskiej hodowli trzody chlewnej, czyli około 5 mln z 10 milionowego pogłowia świń.

Ubój zwierząt ma wyhamować rozprzestrzenianie się wirusa, który stanowi obecnie spore zagrożenie dla włoskiego przemysłu mięsnego. Tak drastyczne środki podkreśkają skalę ryzyka, jakie ostatnie ogniska ASF stwarzają dla włoskiego sektora rolnego, który jest w dużym stopniu zależny od hodowli trzody chlewnej.

Eksperci twierdzą, że nadal potrzebne są długoterminowe strategie, w tym ulepszone środki bezpieczeństwa biologicznego i potencjalny rozwój szczepionek, które są niezbędne dla skutecznej ochrony krajowego przemysłu wieprzowego. Prewencyjny ubój zwierząt rodzi również pytania etyczne dotyczące dobrostanu i podkreśla pilną potrzebę opracowania bardziej zrównoważonych metod zwalczania ognisk chorób u zwierząt gospodarskich, zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 14:33