ASF znów atakuje pod Chełmem. Wybito świnie w 7 gospodarstwacharch./fot. poglądowe
StoryEditorASF nie odpuszcza

ASF znów atakuje pod Chełmem. Wybito świnie w 7 gospodarstwach

10.08.2023., 10:47h
ASF znów atakuje! Tym razem ognisko wykryto pod Chełmem w niewielkiej chlewni. Ale weterynaria podjęła decyzję o likwidacji wszystkich stad w pobliżu. - Na tym obszarze stwierdzono ASF u padłego dzika, a każde kolejne ognisko wydłużałoby termin uwolnienia gmin ze stref ASF - mówi powiatowy lekarz weterynarii.

Drugie ognisko ASF w powiecie chełmskim

ASF nie daje o sobie zapomnieć. Weterynaria potwierdziła właśnie kolejne, 20. ognisko. Tym razem wirus pojawił się w miejscowości Łukówek, gmina Sawin, powiat chełmski w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim łącznie 30 świń (1 locha, 16 prosiąt, 13 tuczników). To już drugie ognisko ASF w powiecie chełmskim. Pierwsze wyznaczono w stadzie 13 świń w gospodarstwie położonym w miejscowości Brzeźno w gminie Dorohusk.

- W Łukówku w stadzie była leczona świnia. Lekarz zaczął podejrzewać ASF, więc pobraliśmy próbki do badań. Początkowo objawy nie były typowe. Pojawiła się gorączka i utrata apetytu. Natomiast wybroczyn nie było od razu – wyjaśniła w rozmowie z Topagrar.pl powiatowy lekarz weterynarii Agnieszka Lis.

W związku z ogniskiem w Łukówku wybito świnie w 7 gospodarstwach

W powiecie chełmskim wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie jest około 140. Natomiast komercyjnych, utrzymujących powyżej 1000-2000 tuczników, jest 16. Na szczęście w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym w regionie gminy Sawin nie ma żadnej dużej fermy. Większość stanowi chów przyzagrodowy. W związku z tym weterynaria podjęła decyzję o likwidacji stad w obszarze zapowietrzonym. Jest to 6 gospodarstw, gdzie utrzymywano łącznie 55 świń. Łącznie z ogniskiem świnie zlikwidowano w 7 gospodarstwach.

- Podjęłam taką decyzję, ponieważ na tym obszarze stwierdzono u padłego dzika wynik dodatni ASF. Poza tym każde kolejne ognisko wydłużałoby termin uwolnienia gmin ze stref ASF, przez co obostrzenia trwałyby znacznie dłużej – mówiła dla Topagrar.pl Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii.

Poluzowanie wymogów w chowie świń na użytek własny przyczyną ogniska?

Ognisko w Łukówku to kolejne ognisko w małej chlewni. Pojawia się więc pytanie, czy przyczyną rozprzestrzeniania ASF jest poluzowanie przepisów dotyczących bioasekuracji w małych stadach w związku z ułatwieniami dla hodowców utrzymujących świnie na własny użytek.

Zdaniem powiatowej lekarz weterynarii nie.

- Po zmniejszeniu obostrzeń i wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie na użytek własny, przybyło kilka gospodarstw z chowem przyzagrodowym świń. Jednak obecne ogniska ASF zostały wyznaczone w gospodarstwach u hodowców, którzy świnie utrzymują od wielu lat – tłumaczy Agnieszka Lis.

oprac. ksz, na podstawie topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 00:39