Dwa nowe ogniska ASF w zagłębiu trzody chlewnej. 1300 świń do wybiciaarch./fot. poglądowe
StoryEditorASF znów atakuje!

Dwa nowe ogniska ASF w zagłębiu trzody chlewnej. 1300 świń do wybicia

16.06.2023., 14:19h
ASF znów atakuje w zagłębiu trzody chlewnej na Lubelszczyźnie. Inspekcja weterynaryjna stwierdziła właśnie dwa ogniska ASF u świń na tym terenie. Do wybicia jest aż 1300 sztuk.

Nie mamy dobrych wiadomości dla producentów trzody chlewnej. ASF powrócił i uderzył z ogromną siłą w zagłębie świńskie województwa lubelskiego. Inspekcja weterynaryjna stwierdziła właśnie dwa ogniska ASF u świń na terenie powiatu parczewskiego i radzyńskiego.

ASF k. Radzynia Podlaskiego. 109 świń do likwidacji

Jedno ognisko wykryto w miejscowości Bezwola w okolicy Radzynia Podlaskiego w stadzie 109 świń utrzymywanych w cyklu zamkniętym. Obecnie trwa likwidacja stada.

Po 5 latach ASF zaatakował w stadzie 1200 świń. 50 gospodarstw trafi do III strefy

Drugie, dużo większe stwierdzono w miejscowości Rudzieniec​ w gminie Milanów w powiecie parczewskim. Tam utrzymywanych było ponad 1200 sztuk świń.

- W promieniu dwóch kilometrów od tego gospodarstwa nie ma żadnych dużych ferm. Natomiast  obszar zapowietrzony obejmie ok. 50 gospodarstw, gdzie są duże ilości świń – poinformował nas Piotr Kicman, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Parczewie.            

W tej chwili ustalane są strefy zapowietrzone i zagrożone. Decyzję o ich zasięgu podejmie wojewoda lubelski. Rolnicy z powiatu parczewskiego są zdruzgotani tą wiadomością. Ostatnie ogniska wystąpiły na ich terenie w 2018 roku. Było ich wtedy bardzo dużo.

W obydwu powiatach gwałtownie zwiększyła się liczba dzików z ASF

Obydwa ogniska znajdują się dość blisko siebie, w odległości ok. 10 km. Inspekcja będzie teraz ustalać, w jaki sposób wirus przedostał się do gospodarstw.

- Musimy brać pod uwagę wszystkie czynniki, także ten ludzki – wyjaśnia Piotr Kicman.

Trzeba jednak zauważyć, że od początku tego roku dość gwałtownie zwiększyła się liczba przypadków ASF u dzików w tych powiatach.

- Znajdujemy po kilka padłych dzików w jednym miejscu. Niestety, tam gdzie bardzo chorują dziki, tam pojawia się ognisko ASF u świń. Dlatego w sensie epizootycznym te dwa ogniska nas nie dziwią - wyjaśnia nam Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie.

Wysyp ognisk ASF w Polsce

W tym roku w Polsce stwierdzono już 5 ognisk ASF: w Lubaniu w województwie dolnośląskim, w miejscowości Wielowieś w gminie Międzychód w woj. wielkopolskim i dwa w woj. lubelskim. Jest także ognisko w woj. warmińsko-mazurskim w miejscowości Banie Mazurskie w powiecie gołdapskim.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 01:08