W związku z ASF od początku roku w Polsce wybito prawie 5 tysięcy świń.arch./fot. poglądowe
StoryEditorASF nie odpuszcza

Kolejne ogniska ASF w Polsce. Wybito już 5 tysięcy świń

03.07.2023., 12:21h
ASF znów atakuje! Pod koniec ubiegłego tygodnia wykryto 3 ogniska w 3 różnych województwach jednocześnie. W związku z wirusem od początku roku w Polsce wybito prawie 5 tysięcy świń.

Sezon zachorowań na ASF rozkręca się na dobre. Ostatnio nie ma dnia, by Inspekcja Weterynaryjna nie informowała o kolejnym ognisku. Ma to zapewne związek z rosnącą liczbą ognisk ASF u dzików, co zwiększa ryzyko przedostania się choroby do stad świń.

Zmasowany atak ASF. 3 ogniska w 3 różnych województwach jednocześnie

Pod koniec ubiegłego tygodnia wykryto 3 ogniska ASF. Wirus pojawił się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 11 tuczników,14 warchlaków), położonym w miejscowości Bezwola Górne, w powiecie radzyńskim (woj. lubelskie).

Kolejne ognisko, wtórne do ogniska nr 4, wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 750 świń (118 loch, 2 knury, 369 warchlaków, 261 prosiąt), położonym w miejscowości Mieczniki w powiecie gołdapskim (woj. warmińsko-mazurskie).

ASF dał o sobie znać także w Wielkopolsce. Chorobę wykryto w małym stadzie 30 świń (6 loch, 16 tuczników,8 prosiąt), położonym w miejscowości Chrustowo, w powiecie obornickim (woj. wielkopolskie). Było to ognisko pierwotne.

- W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

W związku z tym zmieniają się zasięgi obszarów objętych restrykcjami i ograniczeniami. Można je sprawdzić TUTAJ

Od początku roku w Polsce wybito prawie 5 tysięcy świń

W tym roku w Polsce wykryto 10 ognisk ASF, z czego aż 5 w woj. lubelskim. Łącznie wybito prawie 5 tysięcy świń.

ASF atakuje już w 23 krajach Europy

ASF nadal rozprzestrzenia się także w innych krajach. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia wirus pojawił się na dwóch fermach w Rosji utrzymujących łącznie ponad 100 tys. świń.

Również w Rumunii wykryto ognisko w gospodarstwie utrzymującym ok. 18 tys. świń.  Chorobę zgłoszono także na Litwie, w Bośni i Hercegowinie oraz po raz pierwszy w Chorwacji. Łącznie w Europie ASF występuje już w 23 krajach.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 20:32