– Wydaje nam się, że jak mamy strefę białą, to możemy nie przejmować się afrykańskim pomorem świń. Tymczasem wystarczy jeden zakażony dzik i następnego dnia jesteśmy już w strefie, w której wymagania są znacznie ostrzejsze. Niektórych nie da się wykonać od ręki i wówczas mamy problem – wyjaśniał dr Michał Kaczmarowski.envato elements
StoryEditorProdukcja świń

Produkcja trzody chlewnej w strefach wolnych od ASF jest wciąż niepewna

11.04.2024., 15:00h
Po 10 latach walki z afrykańskim pomorem świń wciąż nie radzimy sobie z opanowaniem wirusa w populacji dzików. Liczba ognisk w stadach trzody chlewnej w ostatnich 2 latach na szczęście nie była zbyt duża, ale to przede wszystkim zasługa dużego zaangażowania rolników w przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików wciąż aktualnym problemem

Aktualnie mamy tylko trzy niewielkie obszary ze strefą czerwoną w województwach: lubelskim (okolice Ostrowa Lubelskiego, Parczewa, Radzynia Podlaskiego), warmińsko-mazurskim (głównie powiat węgorzewski, zachodnia część gołdapskiego) oraz wielkopolskim w okolicach Murowanej Gośliny w powiecie poznańskim.

Problemem wciąż pozostają ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików rozsiane po całym kraju. W 2023 roku potwierdzono ich 2686, a w tym roku 454. W ubieg­łym roku w analogicznym czasie wystąpiło prawie dwa razy więcej ognisk choroby u dzików. Obecnie występują na terenie 11 województw, z czego wciąż najwięcej w zachodniopomorskim, a ponadto w pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Znaczna liczba zachorowań pojawiła się również w województwie świętokrzyskim.

Państw a południowej Europy podjęły współpracę w walce przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń

Afrykański pomór świń wciąż zagraża produkcji trzody chlewnej w Europie, dlatego podejmowane są wspólne wysiłki, aby ograniczyć ryzyko związane z przenoszeniem wirusa pomiędzy państwami. ...

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 09:14