Potwierdzono 6 odnisko ASF w Polsce.
StoryEditorNowe ogniska ASF

Ruszyła lawina ognisk ASF. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła nowe ognisko

13.06.2024., 18:45h
Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził 6 w tym roku ognisko ASF u świń. Wirus został potwierdzony w stadzie świń we wsi Szwarcenowo.

ASF atakuje w różnych rejonach Polski

Zaledwie tydzień wystarczył, żeby wirus ASF został potwierdzony w kolejnym stadzie trzody chlewnej w woj. warmińsko-mazurskim. Przypomnijmy, że wcześniejsze ognisko wirusa ASF wykryto 07.06.2024 r. w gospodarstwie utrzymującym 146 świń, położonym w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, w powiecie iławskim.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, bowiem pierwsze w tym roku ognisko choroby potwierdzono 4 czerwca w województwie lubelskim, w stadzie 10 świń. W przeciągu zaledwie 8 dni liczba stad, w których potwierdzono wirusa wzrosła do sześciu i obejmuje różne regiony kraju.

Drugi przypadek ASF w woj. warmińsko-mazurskim

Wczorajsze ognisko jest 6 potwierdzonym przypadkiem wirusa afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej od początku tego roku. Tym razem wirus zaatakował stado 600 świń w miejscowości Szwarcenowo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat nowomiejski, gmina Biskupiec). Zwierzęta były hodowane w cyklu zamkniętym. Ognisko zostało już zlikwidowane.

kd

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:47