StoryEditorWiadomości rolnicze

Chlewnie pod lupą prokuratur

19.09.2016., 13:09h
Trzynaście gospodarstw, w których pojawiły się ogniska afrykańskiego pomoru świń, znalazło się w zainteresowaniu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, która w jednym śledztwie łączy wątki dotyczące rozprzestrzeniania się tej choroby w regionie.

W białostockiej prokuraturze powstał zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie ASF, które formalnie dotyczy sprowadzenia – w okresie od początku czerwca do końca sierpnia – na terenie województwa podlaskiego i innych „niebezpieczeństwa dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując szerzenie się choroby zakaźnej w postaci wirusa afrykańskiego pomoru świń”. Zespół tworzą nie tylko prokuratorzy, ale też policjanci, funkcjonariusze ABW, straży granicznej, urzędu kontroli skarbowej i izby celnej.

Śledczy dysponują między innymi aktami sprawy prowadzonej w Zambrowie, gdzie kilka dni przed wszczęciem na początku września śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku, prokuratura rejonowa postawiła jednej osobie zarzuty transportu świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Śledztwo rozpoczęło się po wykryciu jednego z ognisk ASF w gospodarstwie we wsi Zbrzeźnica.

Tymczasem od 13 września obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski. Ustawa została uchwalona przez Sejm 5 września br. i podpisana przez prezydenta 9 września. Dzięki niej możliwe będzie między innymi wykupienie zdrowych świń od rolników ze strefy ochronnej (tych, którzy nie mogą sprzedać ich w rynkowych warunkach) i przerobienie mięsa tych zwierząt na konserwy. Ponadto zaostrzone zostaną wymogi dotyczące bioasekuracji i zwiększone uprawnienia powiatowych lekarzy weterynarii.

Ministerstwo rolnictwa przewiduje też wprowadzenie 200 zł nagrody dla leśników, którzy znajdą martwe dziki. ds

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 23:18