StoryEditorŚwinie

Co wpływa na wysoką produkcyjność loch?

03.06.2019., 14:06h
Jest wiele czynników, które warunkują wysoką produkcyjność loch. Ta z kolei będzie objawiała się liczbą prosiąt odchowanych od każdej maciory, czyli opłacalnością produkcji. Aby lochy dawały liczne mioty, muszą mieć odpowiednie warunki utrzymania i prawidłowe żywienie.

Długie użytkowanie loch w stadzie

Wymiana loch w stadzie jest zjawiskiem normalnym. Z jednej strony wysoki wskaźnik remontu stada gwarantuje lepsze wyniki produkcyjne, z drugiej zaś ważne jest w miarę długie użytkowanie loch – oczywiście pod warunkiem że nie spada ich produkcyjność. Najlepszą produkcyjność maciory osiągają w 3.–5. cyklu rozrodczym. Nie można więc eliminować ich ze stada zbyt wcześnie. Wraz ze wzrostem mięsności świń i ich wyników reprodukcyjnych długość użytkowania loch znacznie spadła. Najczęstszą przyczyną brakowania samic są zaburzenia w rozrodzie lub problemy z kończynami. Duża liczba prosiąt żywo urodzonych w pierwszym miocie zmniejsza ryzyko wybrakowania i zwiększa produkcyjność loch.

Częstsze wyproszenia

Większość kosztów produkcji świń stanowią stałe nakłady ponoszone na utrzymanie loch niezależnie od ich wydajności – liczby urodzonych prosiąt i częstotliwości oproszeń. Im mniej prosiąt odchowuje maciora w ciągu roku, tym ich produkcja jest droższa. Możliwe jest otrzymywanie rocznie średnio 2,4 miotu po około 14 prosiąt każdy. W takim wypadku wskaźnik plenności wynosiłby ponad 30 pro...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:34