StoryEditorŚwinie

Czy da się zastąpić obcinanie ogonów?

04.09.2018., 14:09h
Obgryzanie ogonów lub uszu u świń najczęściej wynika z niewłaściwych warunków utrzymania, błędów w żywieniu lub złego traktowania zwierząt. Jego efekty mogą prowadzić do dużych strat ekonomicznych, w tym do zmniejszenia przyrostów wywołanych walkami o hierarchię, co może zmniejszyć zysk nawet o 10%.
Obgryzanie ogonów jest powszechnym problemem w produkcji świń, powodującym straty i zmniejszenie dobrostanu zwierząt. Najczęściej stosowanym środkiem zapobiegawczym jest ich obcinanie. Zakłada się, że do 2007 roku 90 do 100% świń w Unii Europejskiej miało obcinane ogony. Jednak obawy związane z dobrostanem wciąż budzą postulaty konsumentów i obrońców praw zwierząt o zaprzestanie takich praktyk. Dlatego w europejskiej dyrektywie 2008/120/WE dotyczącej dobrostanu zwierząt, stwierdzono, że obcinanie ogonów nie może być wykonywane rutynowo bez uwzględnienia jakichkolwiek innych środków zapobiegawczych dotyczących zarządzania, poprawy warunków środowiska i wzbogacania materiałami do manipulowania (zabawy).

Brak skutecznych sposobów

Nacisk na zmniejszenie obcinania ogonków u prosiąt wymaga lepszych systemów zarządzania produkcją świń. Zmniejszenie obcinania ogonów jest możliwe, jeśli zapewnione są odpowiednie warunki środowiskowe i właściwe żywienie. Wszelkie niedociągnięcia w tym zakresie mogą przyczynić się do wzajemnego gryzienia się. Dążenie do unikania rutynowego obcinania kiełków oraz ogonków u prosiąt wymaga też wzbogacenia śr...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 17:49