StoryEditorwiadomości z branży

Czy w Polsce rozwinie się hodowla świń w gigantycznych fermach?

04.03.2020., 20:03h
Koncentracja produkcji zwierzęcej wśród najważniejszych producentów na świecie jest znacznie bardziej zaawansowana niż w Polsce. U nas wciąż obserwujemy zbyt wolny wzrost liczby tzw. stad rozwojowych, co jest spowodowane między innymi brakiem dogodnych warunków do rozbudowy ferm.
Z trendami w produkcji zwierzęcej w Polsce i na świecie, które przedstawił dr hab. Benedykt Pepliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, mogli zapoznać się uczestnicy konferencji zorganizowanej w Uniejowie przez firmę Trouw Nutrition Polska.

Tendencje w Polsce i na świecie pokazują postępującą koncentrację, choć u nas na znacznie mniejszym poziomie. Zmniejsza się liczba gospodarstw, a zwiększa się wielkość stad. W Polsce jednak obserwuje się zbyt wolny wzrost liczby rozwojowych stad, na co wpływ mają ustawy i przepisy, które zawężają funkcjonowanie gospodarstw z produkcją zwierzęcą, jak chociażby ograniczanie obrotu ziemią rolną, a także zaostrzanie wymogów prowadzenia produkcji rolnej (ustawa nawozowa).

W latach 2005-2016 spadła liczba ferm trzody chlewnej w Polsce

Pomimo że spadek pogłowia świń w Polsce wyhamował, trend spadkowy w liczbie loch, zdaniem eksperta z UP w Poznaniu, jeszcze się nie skończył. Wciąż zła jest struktura pogłowia zwierząt w Polsce. Stada w Danii mają średnio 3764 świnie, a w Polsce utrzymuje się przeciętnie 64 sztuki trzody chlewnej. Według danych z 2016 roku średnio utrzymuje się w gospodarstwie za...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 11:58