StoryEditorWiadomości rolnicze

Drastyczny spadek pogłowia świń. Nawet o 4 tys. sztuk dziennie!

22.04.2022., 12:04h
W pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano zaskakująco wysoki spadek pogłowia świń w Polsce. Jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, do czerwca w kraju zostanie połowa hodowli, odnotowanych w 2019 roku. Skąd ten ogromny spadek?

Pogłowie spadło o ponad 5% od początku roku

Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pod koniec marca 2022 w Polsce zarejestrowanych było 66,2 tys. stad trzody chlewnej. To o 5,7% mniej niż w styczniu 2022. Pogłowie świń to w tej chwili niecałe 10 mln sztuk. Średnio od początku roku malało ono o 4,6 tys. zwierząt dziennie! W ciągu dnia statystycznie likwidowano w Polsce 51 stad. To dużo w porównaniu z poprzednim rokiem, bowiem dane za cały 2021 wskazały, że likwidowano wówczas średnio 92 stada dziennie. 

Polscy hodowcy rezygnują z trzody chlewnej

Dane z pierwszego kwartału 2022 pokazują, że od końca 2019 roku liczba stad trzody chlewnej w Polsce spadła o 44,7%. Jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, do końca roku zostanie połowa tego, co było trzy lata temu.

Największy spadek pogłowia świń odnotowano w następujących województwach:

  • zachodniopomorskie: -41,2%,
  • dolnośląskie: -12,9%,
  • lubuskie: -7,8%.

Są jednak także regiony, w których odnotowano wzrost pogłowia trzody chlewnej. Najwięcej świń przybyło w województwach:

  • podlaskim: 8,4%,
  • małopolskim: 5,5%,
  • opolskim: 1,4%.

Ogólny bilans jest ujemny i wynosi –3,5% dla całego kraju. 

Gdzie jest najwięcej świń?

Pod koniec marca 2022 największy udział w pogłowiu trzody chlewnej odnotowało województwo wielkopolskie. Hodowcy z regionu odpowiadają za 26% stanu. Wysoki odsetek zarejestrowano także w województwach mazowieckim (13%), kujawsko-pomorskim (11%) i łódzkim (10%). Najmniejszy, bo zaledwie 1% udział w całości liczby świń w Polsce mają województwa dolnośląskie, małopolskie i podkarpackie. 

W Polsce już od dłuższego czasu widoczny jest trend profesjonalizacji hodowli, a co za tym idzie, wzrastającej liczby dużych stad. Ponad 50% zarejestrowanych stad liczy więcej niż 1000 sztuk zwierząt. Liczebność statystycznego stada w ostatnim kwartale wynosiła 148 świń. 

Co stoi za dramatycznym spadkiem pogłowia świń w Polsce?

Wydawać by się mogło, że w tej chwili dla hodowców świń pojawiło się światełko w tunelu. W ostatnim czasie nie odnotowano w Polsce ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń, a cena na rynkach podskoczyła. Jednak w rzeczywistości sytuacja wcale nie jest znacząco lepsza, niż z początkiem roku. Większość kraju wciąż pozostaje w strefach objętych obostrzeniami, związanymi z ASF. Do tego doszedł bardzo duży wzrost kosztów produkcji, który dla wielu rolników okazał się wręcz rujnujący i doprowadził do nieopłacalności hodowli. Stąd liczne decyzje o rezygnacji z zajmowania się trzodą chlewną w gospodarstwach rolnych. 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 02:16