Ptasia grypa, H5N1Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPtasia grypa

Ptasia grypa szaleje w Europie Zachodniej. Czy Polska uzyska status "kraju wolnego od grypy ptaków"?

29.11.2023., 15:30h
Wirus ptasiej grypy, czyli H5N1 szaleje w Europie. W Niemczech i Francji wybito tysiące indyków. Tymczasem Polska wystąpiła do WHO o status państwa wolnego od ptasiej grypy.

Ognisko ptasiej grypy w Barßel

Jak wynika z informacji opublikowanej przez niemiecki Top Agrar, wirus ptasiej grypy został wykryty na fermie indyków w miejscowości Barßel, w powiecie Cloppenburg. Pojawienie się wirusa H5NI przełożyło się na zabicie 23 400 indyków utrzymywanych w gospodarstwie.

Obowiązek wyznaczenia stref specjalnych w Niemczech

Rolnicy otrzymali od władz informację o ustanowieniu strefy zamkniętej w celu ochrony przed ptasią grypą, którą stworzą dotychczasowe strefy ochronna i nadzoru. Strefą ochronną nazwano obszar w promieniu 3 km od fermy, natomiast strefa nadzoru została wyznaczona w promieniu 10 km od ogniska. W niektórych gminach wyznaczono strefy monitorowania. Ponadto rolnicy zostali zobowiązani do utrzymywania budynków gospodarczych w strefie zamkniętej, co znaczy, że ptaki muszą zostać oddzielone od pozostałych zwierząt.

Ptasia grypa w Paryżu

Ptasia grypa dotarła również do ferm drobiu w Paryżu, gdzie zaatakowane zostało stado 600 indyków. Jak wynika z informacji opublikowanych przez francuskie ministerstwo rolnictwa, ognisko H5N1 zostało wykryte w gospodarstwie, w którego pobliżu niedawno znaleziono martwego, dzikiego ptaka. Również w tym państwie drób musi przebywać w pomieszczeniu zamkniętym. Obecna aura sprzyja rozwijaniu się wirusa ptasiej grypy.

GIW wystąpił o odzyskanie statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, Główny Inspektorat Weterynarii wystąpił do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt o wydanie decyzji w sprawie odzyskania statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Ta decyzja została podjęta w związku z zakończeniem procedur likwidacji choroby po wykryciu 2 ognisk HPAI w październiku 2023 r. w gospodarstwach, gdzie hodowano drób w woj. łódzkim i zachodniopomorskim, do którego doszło 17 listopada br.

Dlaczego GIW wystąpił o odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków?

GIW wystąpił o odzyskanie statusu kraju wolnego od grypy ptaków dla Polski w związku tym, że jest to możliwe po upływie 28 dni w przypadku państw, które przed wybuchem nowego ogniska H5N1 były od niego wolne. Warunkiem koniecznym do spełnienia, by móc wystąpić o status, jest zastosowanie stamping-out policy po zakończeniu działań w ognisku i zapewnieniu nadzoru. Polskie służby weterynaryjne spełniły wszystkie warunki stamping-out policy, dlatego możliwe było wystąpienie o przywrócenie statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

image
Ptasia grypa

Ptasia grypa znów uderza. Wirus potwierdzony w gospodarstwie w Małopolsce

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: wet.giw.pl, TAP.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 09:51