Ptasia grypa uderza na Opolszczyźnie. Ognisko w gospodarstwie z 40 tys. indykówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorGrypa ptaków

Ptasia grypa uderza na Opolszczyźnie. Ognisko w gospodarstwie z 40 tys. indyków

16.02.2024., 09:30h
Grypa ptaków nie odpuszcza i atakuje kolejne gospodarstwa. Wirus rozprzestrzenił się już niemalże na terenie całego kraju, dając się we znaki fermom drobiarskim. Tym razem zagazowano indyki rzeźne i gęsi hodowlane. Ile sztuk?

Grypa ptaków w woj. opolskim

Ptasia grypa dotarła już na Opolszczyznę. 12 lutego br. jej ognisko zostało wykryte w gospodarstwie komercyjnym, w miejscowości Borkowice, w gminie Lewin Brzeski, na terenie powiatu brzeskiego, w którym utrzymywano indyki rzeźne. To pierwsze w tym roku ognisko grypy ptaków w woj. opolskim. Liczba zagazowanych ptaków wyniosła 43 396 szt.

Grypa ptaków w woj. warmińsko-mazurskim

To już 2. ognisko grypy ptaków w woj. warmińsko-mazurskim. 14 lutego br. wirus został wykryty w gospodarstwie komercyjnym, zajmującym się hodowlą indyków rzeźnych, w którym utrzymywanych było 41 531 szt. drobiu. Ognisko zostało zidentyfikowane w miejscowości Ławice, w gminie Iława, w powiecie iławskim. Poprzednie ognisko wystąpiło na terenie tego samego powiatu, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Grypa ptaków w Wielkopolsce

Grypa ptaków rozprzestrzenia się również po Wielkopolsce. Od początku roku na terenie tego województwa wykryto 3 ogniska. 15 lutego br. grypa dotarła do powiatu konińskiego, gminy Stare Miasto, do miejscowości Rumin, gdzie zidentyfikowano zakażenie w stadzie liczącym 765 szt. gęsi hodowlanych, utrzymywanych w gospodarstwie komercyjnym. Poprzednie dwa ogniska wystąpiły na terenie powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego.

Aktualnie od początku rok 2024 w Polsce wykryto 15 ognisk wirusa i zagazowano łącznie 365 402 szt. drobiu. 

image
Grypa ptaków H5N1

Wysyp nowych ognisk grypy ptaków. Padło prawie 100 tys. indyków i kurczaków

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: wetgiw.gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:22