Wysyp nowych ognisk grypy ptaków. Padło ponad 100 tys. indyków i kurczakówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorGrypa ptaków H5N1

Wysyp nowych ognisk grypy ptaków. Padło prawie 100 tys. indyków i kurczaków

01.02.2024., 10:30h
Grypa ptaków atakuje kolejne stada drobiu. Łącznie padło 91 310 szt. indyków i kurczaków. Gdzie zaatakował wirus?

Gdzie są ogniska ptasiej grypy?

Wirus grypy ptaków powrócił do Polski wraz z początkiem stycznia br. i sieje pustoszenie w różnych regionach. Pierwsze z ognisk zostało wykryte na Dolnym Śląsku, następnie w województwie zachodniopomorskim, a potem dwukrotnie na Lubelszczyźnie. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 3 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Grypa ptaków w województwie łódzkim

Z informacji przekazanych przez weterynarię wynika, że ognisko nr 5 zostało wykryte w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew, w miejscowości Józefów. Choroba zaatakowała tam stado indyków rzeźnych utrzymywanych w gospodarstwie komercyjnym, które liczyło 49 796 szt. 28 stycznia br.

Grypa ptaków znów na Lubelszczyźnie

6. ognisko wirusa H5N1 jest 3., które zostało wykryte w br. na terenie gminy Uścimów położonej w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tym razem grypa zaatakowało gospodarstwo komercyjne w miejscowości Głębokie, gdzie zachorowało 30 654 brojlerów kurzych. Zakażenie zostało wykryte 29 stycznia br.

Grypa ptaków atakuje w Wielkopolsce

Na tę chwilę ostatnie, 7. ognisko HPAI zostało zdiagnozowane 29 stycznia br. pod Poznaniem. Zakażone wirusem stado brojlerów kurzych liczące 10 860 szt. było utrzymywane w gospodarstwie komercyjnym, w miejscowości Piaskowo, w gminie Szamotuły, w powiedzie szamotulskim, w województwie wielkopolskim.

Inspekcja Weterynaryjna przeciwdziała wirusowi grypy ptaków

Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 stycznia 2024 r. stwierdzono 7 ognisk HPAI u drobiu oraz 6 ognisk HPAI u ptaków dzikich.

image
Grypa ptaków

Rolnicy chcą zmian w kontroli drobiu ze względu na ptasią grypę

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: wet.giv.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 01:19