StoryEditorBydło mięsne

Fascjoloza - choroba mokrych pastwisk

10.04.2018., 19:04h
Choroba motylicza – fascjoloza – jest chorobą mokrych pastwisk, na których panują sprzyjające warunki do bytowania ślimaków o nazwie błotniarka moczarowa – żywicieli pośrednich. Działanie chorobotwórcze motylicy u bydła – żywiciela ostatecznego, polega na wyjadaniu miąższu wątroby, uszkadzaniu naczyń krwionośnych i przewodów żółciowych.

Objawy fascjolozy u bydła


Fascjoloza u bydła ma najczęściej przebieg przewlekły. Przy małej inwazyjności objawy choroby nie występują lub są niezauważalne. Przy formie ostrej obserwuje się biegunki, pogorszenie stanu ogólnego, utratę apetytu, osłabienie motoryki żwacza, bolesność w okolicy wątroby, spadek mleczności, żółtaczkę, a nawet wychudzenie. Zapobieganie obejmuje zabiegi agrotechniczne (melioracje), likwidację okresowych zbiorników wodnych na pastwiskach oraz regularne odrobaczanie.

Sprawca - motylica wątrobowa


Motylica wątrobowa to przywra długości 18-51 mm, barwy biało-szarej, kształtu listkowatego, o wyraźnie stożkowatym przednim końcu ciała. Otwór gębowy otacza przyssawka gębowa. W niewielkiej odległości od niej leży przyssawka brzuszna, pełniąca funkcje czepne.


Jak dochodzi do zarażenia motylicą wątrobową?

Krowy zarażają się poprzez spożycie trawy z larwami. Larwy w przewodzie pokarmowym przebijają ściany jelit, przedostają się do krwi i wędrują do wątroby. Przywry w wątrobie przyczepiają się do jej ścianek, rozwijają do postaci dorosłej i składają jaja. Motylica wątrobowa nie tylko uszkadza miąższ wątroby, ale też naczynia krwionośne. Może to prowadzić do groźnych krwotoków wewnętrznych. Larwa bytuje jednak nie tylko w wątrobie – naczyniami krwionośnymi może zawędrować także do płuc, mózgu, a nawet przedostać się do płodu, jeśli krowa jest ciężarna.

Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:28