StoryEditorWiadomości rolnicze

Inspekcja Weterynaryjna nie zgadza się z zarzutami Czechów

24.04.2017., 14:04h
Przed świętami minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel utworzył nowe stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw organizacji struktur administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa żywności. Powołał na nie Jarosława Pinkasa, który będzie odpowiedzialny za utworzenie jednolitej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności.

Projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, który jest już w pracach Rady Ministrów przewiduje połączenie Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz części Inspekcji Handlowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ministerstwo rolnictwa decyzję o powołaniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności argumentowało tym, że obecny model nadzoru nad bezpieczeństwem żywności jest rozproszony, skomplikowany, a kompetencje poszczególnych instytucji nakładają się lub są nieczytelne. Jako przykład podawano kontrole importowanych zbóż, które w zależności od przeznaczenia (na cele paszowe, konsumpcyjne, technologiczne) były kontrolowane przez trzy różne inspekcje.


Za kontrolę żywności w myśl zasady „od pola do stołu” będzie odpowiadała jedna instytucja – Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

Zgodnie z projektem, utworzenie jednej inspekcji ma zwiększyć ochronę konsumentów poprzez uszczelnienie systemu nadzoru, zwiększenie jego przejrzystości, zmniejszenie kosztów urzędowej kontroli żywności i przyspieszenie reakcji na występujące kryzysy na rynku żywności. Nowa instytucja będzie miała spionizowaną strukturę. Jednostki terenowe nie będą, jak dotychczas, podporządkowane wojewodom lub władzom samorządowym, a kierownictwu nowej inspekcji. Nadzór nad inspekcją ma sprawować minister rolnictwa.

Pytanie, czy nowa instytucja sprosta zadaniu i nie będą już pojawiały się takie zarzuty jak ostatnio ze strony czeskiej o niewystarczających kontrolach polskiej Inspekcji Weterynaryjnej. Zbynek Semerada, szef czeskiej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, uważa bowiem, że z tego powodu, iż polskie służby weterynaryjne przechodzą restrukturyzację, to pilnują raczej swoich pozycji zamiast zajmować się kontrolą.

Inspekcje każdego kraju Unii Europejskiej dokładnie kontrolują żywność, zarówno tę kierowaną na eksport, jak i na rynek krajowy. Niestety, lekarze weterynarii nie wszędzie pracują tak, jak powinni, a czescy nie są w stanie skontrolować całej importowanej żywności – mówił Semerada.

Jako głównego winowajcę Semerada wskazał Polskę, a konkretnie polską Inspekcję Weterynaryjną. Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk nie zgadza się z zarzutami swego czeskiego odpowiednika dotyczącymi kontroli produkcji żywności przeprowadzanymi przez polskie służby weterynaryjne i zapewnia, że wszystkie zgłoszenia są wyjaśniane.

Paweł Niemczuk w wydanym oświadczeniu podkreśla, że planowane połączenie inspekcji nadzorujących bezpieczeństwo żywności w Polsce, w tym Inspekcji Weterynaryjnej, nie wpływa negatywnie w żaden sposób na funkcjonowanie tych instytucji. Zwrócił uwagę, że w roku 2016 IW przeprowadziła 125 995 kontroli w obiektach związanych z produkcją lub transportem żywności pochodzenia zwierzęcego. Czesi w ubiegłym roku za pośrednictwem Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Żywnościowych (RASFF) zakwestionowali 17 razy polską żywność. Z kolei w tym roku do połowy kwietnia takich powiadomień były trzy.




Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk odpiera zarzuty czeskiej strony o niewystarczające kontrole polskiej żywności

Jak podkreśla Główny Lekarz Weterynarii, wszystkie tego typu zgłoszenia są wyjaśniane w trybie natychmiastowym poprzez system RASFF oraz bezpośredni kontakt z czeskimi służbami weterynaryjnymi. Niemczuk zaapelował do Czechów, by we wszelkich przypadkach wykrywanych nieprawidłowości żywności importowanej z Polski, informowali oni polskie służby, a dopiero później, po wyjaśnieniu sprawy – media.

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 09:24