StoryEditorWiadomości rolnicze

Izrael otwarty na naszą wołowinę

24.08.2015., 10:08h
Polska może sprzedawać wołowinę do Izraela: tamtejsi inspektorzy pozytywnie ocenili polski nadzór weterynaryjny nad hodowlą i ubojem bydła, a trzy wizytowane zakłady mięsne otrzymały licencje eksportowe - poinformował resort rolnictwa. 

O efektach wizyty izraelskich inspektorów w polskich zakładach poinformowało w czwartek MR.

 

"10-13 sierpnia 2015 r. odbyła się wizyta inspektorów izraelskich w polskich zakładach mięsa wołowego w celu oceny ich zgodności z wymaganiami Izraela oraz oceny systemu nadzoru weterynaryjnego w Polsce w zakresie uznania równoważności systemem izraelskim. Podczas kontroli oceniany był również aspekt nadzoru weterynaryjnego nad hodowlą bydła w Polsce w celu dopuszczenia eksportu cieląt z Polski" - podał resort.

 

Według komunikatu MR, wyniki kontroli były pozytywne i wszystkie wizytowane zakłady zostały rekomendowane do zatwierdzenia do eksportu. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał pismo od władz Izraela, zatwierdzające trzy wizytowane zakłady. Dzięki temu od 19 sierpnia 2015 r. firmy te mogą rozpocząć eksport do Izraela. Jednocześnie docenione zostały wysiłek i zaangażowanie pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w sprawowaniu nadzoru nad zakładami produkcyjnymi oraz bardzo dobrze ocenione przygotowane procedury i działania wszystkich szczebli administracji weterynaryjnej. W związku z uznaniem równoważności systemu polskiego i izraelskiego, Inspekcja Weterynaryjna otrzymała prawo pre-listingu, tj. zgodę na samodzielne zatwierdzania do eksportu zakładów spełniających wymagania izraelskie.

 

Jak poinformowało ministerstwo, uzgodniono 3-stopniowy system zatwierdzania zakładów, opierający się o kontrole sprawdzające ze szczebla powiatowego, wojewódzkiego i centralnego. Po pozytywnej weryfikacji spełniania wymagań Izraela zakład będzie mógł być wpisany na listę zatwierdzonych podmiotów przez Głównego Lekarza Weterynarii i zgłoszony władzom izraelskim. Zatwierdzone zakłady będą audytowane przez inspektorów izraelskich i w przypadku, gdy 20 proc. audytowanych zakładów nie uzyska pozytywnej opinii system pre-listingu zostanie odebrany, a eksport wołowiny do Izraela zakazany.

 

W odniesieniu do możliwości eksportu cieląt z Polski do Izraela konieczne są dalsze prace w celu ustalenia warunków weterynaryjnych eksportu i uzgodnienia świadectwa zdrowia - wynika z ministerialnego komunikatu.

 

Polska już wcześniej wywoziła wołowinę do tego kraju, dostawy zostały przerwane ze względu na zakaz uboju rytualnego. Izraelczycy chcą kupować jedynie mięso koszerne. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 23:01