StoryEditorświnie

Jak bezpiecznie żywić prosięta bez tlenku cynku?

05.03.2020., 10:03h
Okres okołoodsadzeniowy to jeden z najtrudniejszych etapów w chowie świń, a największym problemem w tym czasie są biegunki, spowodowane najczęściej zmianą paszy i warunków środowiskowych. W niesprzyjających dla zwierząt warunkach może dojść do namnażania się bakterii chorobotwórczych, które są przyczyną problemów zdrowotnych i obniżonych przyrostów prosiąt.
Jednym z najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych sposobów zapobiegania biegunkom u prosiąt jest stosowanie wysokich dawek tlenku cynku w paszy. Tlenek cynku podawany w okresie okołoodsadzeniowym nie tylko ogranicza w wyraźny sposób występowanie biegunek, ale także poprawia przyrosty i zmniejsza śmiertelność wśród prosiąt. Niestety, od czerwca 2022 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania tlenku cynku w dawkach leczniczych, a jedynie w niewielkich ilościach jako źródło cynku w ilości 150 mg/kg paszy.

Regulacje prawne zakazujące stosowania tlenku cynku i ograniczające podawanie antybiotyków wymusiły poszukiwanie alternatyw wpływających na zdrowotność i rozwój przewodu pokarmowego zwierząt. Firmy paszowe pracują nad bezpiecznymi rozwiązaniami, które uchronią prosięta przed problemami trawiennymi i biegunkami. Do pasz dla prosiąt stosowane są różnego typu dodatki, które wspomagają odchów oraz zapobiegają problemom zdrowotnym. Przeprowadzono szereg badań nad wieloma substancjami mogącymi wywierać pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego u zwierząt, zwłaszcza tych najmłodszych, które są najbardziej podatne na z...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 00:39