StoryEditorŻywienie świń

Jak odpowiednim żywieniem ograniczyć stosowanie leków w hodowli świń?

02.09.2022., 11:09h
Zarówno stosowanie specjalnych dodatków, jak i zmniejszanie poziomu białka w diecie zwierząt wpływa na ograniczenie problemów zdrowotnych i poprawę warunków chlewni. Poprzez zmianę sposobu żywienia można zredukować stosowanie antybiotyków.

Europejscy rolnicy dążą do ograniczenia zużycia leków w hodowli świń

Zjawisko lekooporności bakterii na antybiotyki nadal narasta. Z tego względu Unia Europejska dąży do znaczącego ograniczenia użycia antybiotyków w leczeniu zwierząt, a zwłaszcza w mieszankach leczniczych. Największe zużycie leków przeciwdrobnoustrojowych w produkcji trzody chlewnej dotyczy prosiąt odsadzonych. Wynika to z tego, że w momencie odsadzenia prosięta zmuszone są do drastycznej zmiany sposobu żywienia i zostają przeniesione do nowych warunków środowiskowych. W efekcie często dochodzi do nadmiernego namnażania się flory patogennej w układzie pokarmowym i konieczności zastosowania leczenia z użyciem antybiotyków.

Przyczyn występowania biegunek u prosiąt jest wiele, ale najczęściej jest to zachwianie równowagi flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i mnożenie się bakterii chorobotwórczych lub warunkowo chorobotwórczych w końcowej części jelita. Zdarza się, że jest to problem o podłożu wirusowym, a często też mieszanym. Jednak najczęściej biegunki u prosiąt wywołują patogenne szczepy pałeczki okrężnicy i wydzielane przez nie enterotoksyny. U prosiąt ssąc...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 14:50