StoryEditorŚwinie

Jak ograniczyć straty w okresie porodu i odchowu prosiąt?

27.04.2022., 14:04h
Dzięki wcześniejszym odsadzeniom prosiąt można zwiększyć liczbę miotów od lochy w roku, pod warunkiem że potrafimy skutecznie pokryć (zainseminować) maciory, które po odsadzeniu prosiąt odpowiednio wcześnie wejdą w ruję. Jeśli popełniamy błędy w przygotowaniu loch do inseminacji albo nie umiemy dobrze zająć się małymi prosiętami, wcześniejsze odsadzanie, zamiast poprawić wyniki, może je jeszcze bardziej pogorszyć.

Tempo wzrostu prosiąt w okresie bezpośrednio po odsadzeniu w ogromnej mierze zależy od ich masy ciała w dniu odsadzenia. W 28. dniu życia prosięta powinny ważyć około 7–8 kg. Przebywające razem z lochą w kojcu porodowym oseski muszą więc szybko przyrastać. Jednak często jest z tym problem. Szczyt produkcji mleka u lochy przypada pomiędzy 15. a 25. dniem po porodzie. Dlatego prosiętom w kojcu porodowym może w 4. tygodniu życia brakować takiej ilości pokarmu, która mogłaby w pełni pokrywać ich potrzeby. Począwszy więc od 3. tygodnia, przez kilkanaście dni aż do odsadzenia, należy dokarmiać szybko rosnące prosięta paszą, która będzie uzupełniała wypijane mleko.

Przyuczając prosięta do zjadania paszy stałej w kojcu porodowym, unikniemy problemów z nagłym przejściem po odsadzeniu z mleka na mieszankę paszową. Można też odsadzać prosięta większe i cięższe. Będą wtedy szybciej przyrastały i lepiej pokonają trudny moment odsadzania.

Ssanie pobudza wytwarzanie mleka

W praktyce niekiedy dokarmianie prosiąt zaczyna się już w 10.–12. dniu życia, a nawet wcześniej. Warto jednak pamiętać, że ilość wytwarzanego przez lochę mleka...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. listopad 2024 09:45