StoryEditorŚwinie

Jak poprawić opłacalność tuczu?

09.09.2022., 15:09h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Tańsze pasze nie zawsze znaczą, że zaoszczędzimy w tuczu świń. Jeśli bowiem nie wykorzystamy potencjału tuczników, będą one rosły dłużej i zjedzą więcej mieszanki. Tym samym uzyskamy mniej sprzedanych zwierząt w roku. Dlatego efektywny tucz powinien opierać się na racjonalnym żywieniu i dobrej zdrowotności stada.

Liczy się zużycie paszy, a nie jej cena

Poprawę opłacalności chowu świń można uzyskać, oczywiście, poprzez wzrost cen skupu tuczników i tym samym większy przychód, ale również dzięki zmniejszeniu kosztów ponoszonych na wyprodukowanie kilograma żywca. Jednym słowem wtedy, gdy zwiększa się efektywność produkcji. Z pewnością w wielu gospodarstwach istnieją ciągle rezerwy, których wykorzystanie może przyczynić się do poprawy wyników produkcji trzody chlewnej. Sposobem na zwiększenie efektywności w gospodarstwie jest uzyskiwanie większej niż dotychczas liczby tuczników od jednej lochy w roku. Działania, jakie można wprowadzić, to poprawa skuteczności krycia, zwiększenie liczby prosiąt w miocie oraz zmniejszenie strat w odchowie prosiąt oraz w tuczu.

Na dobrej paszy świnie szybciej rosną

Wszelkie planowane oszczędności w produkcji świń muszą być właściwie skalkulowane, gdyż bywa tak, że są tylko z pozoru oszczędnościami. Ograniczenie niektórych nakładów finansowych może skutkować istotnie mniejszymi wpływami. Przykładem są koszty paszy ponoszone na odchowanie jednego tucznika. Rezygnacja z zakupu drogiej paszy lub komp...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 13:38