StoryEditorDrób

Jak utrzymać produkcję jaj u drobiu w okresie zimy?

10.01.2020., 10:01h
W okresie zimowym, kiedy brakuje dostępu do wybiegów, drób w gospodarstwie musi otrzymywać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w podawanej paszy. Krótki dzień świetlny oraz brak zielonych wybiegów sprzyjają problemom zdrowotnym i pogorszeniu produkcyjności.
Żywienie, poza warunkami środowiskowymi, jest najbardziej istotnym i kosztownym elementem w chowie drobiu w czasie zimy. Ze względu na niższe temperatury i ciągłe przebywanie w kurniku, ptaki muszą otrzymywać karmę ze wszystkimi niezbędnymi składnikami pokarmowymi, co przeciwdziała nagłemu spadkowi nieśności u kur. W tym okresie najlepiej żywić drób mieszankami pełnoporcjowymi dwa razy dziennie (rano i w południe), a wieczorem podawać ziarno zbóż.

Podczas przebywania drobiu w zamkniętych budynkach musi on mieć swobodny dostęp do karmideł i poideł. W przeciwnym razie ptaki będą zestresowane, co także znacznie obniży ich produkcyjność. Długość brzegu karmidła dla jednej nioski powinna wynosić 14 cm w przypadku karmideł rynnowych i 8 cm w przypadku karmideł cylindrycznych. Dla gęsi czy kaczek powinno to być nawet 20 cm.

Rodzaj podawanej paszy będzie decydował nie tylko o poziomie nieśności, ale także jakości skorupy jaj oraz kolorze żółtka. Jakość skorupy, zwłaszcza jej wytrzymałość, ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na straty spowodowane stłuczeniem jaj przez kury oraz w czasie zbioru i przechowywania.
 

Zboża, choć n...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:32