StoryEditorŚwinie

Jak wybrać lochę na dobrą mamkę dla prosiąt?

13.09.2019., 16:09h
Przy licznych miotach maciory nie są w stanie wyprodukować tyle mleka, by zapewnić wszystkim prosiętom wystarczającą ilość pokarmu. Ograniczenie strat wśród prosiąt można uzyskać przez właściwy wybór loch na mamki i zabieg standaryzacji, czyli przenoszenia prosiąt między miotami. Wyrównanie prosiąt w miocie przyczynia się do zwiększenia liczby odsadzonych sztuk.
Mamki są wykorzystywane do zarządzania licznymi miotami w dużych gospodarstwach trzody chlewnej. W całej Unii Europejskiej obserwowany jest wzrost plenności loch, które jednocześ­nie mogą mieć problem z wykarmieniem wielu prosiąt. Dlatego też rolnicy stosują zabieg wyrównywania miotów. Przeprowadza się go również w sytuacji, kiedy lochy mają problemy z laktacją lub padną podczas porodu. Meblowanie to czynność niezwykle trudna. Wybrana musi zostać taka mamka dla prosiąt, aby gwarantowała sukces w odchowie. Najczęściej to locha przyjmująca prosięta po odsadzeniu własnych, która w ten sposób ma przedłużoną laktację.

W związku z tym pojawiają się pytania, czy mamki przebywające przez dłuższy czas na porodówkach mogą odczuwać negatywne skutki i mają więcej problemów z dobrostanem oraz czy nowo narodzone prosięta przenoszone do loch w późnej laktacji mogą być zagrożone pod względem wzrostu i przeżycia.

Ważne są zasady przenoszenia

Wyniki badań pokazują, że mamki i ich prosięta do pewnego stopnia doświadczają więcej problemów związanych z dobrostanem niż lochy z własnymi prosiętami w podobnym wieku. Nie wykryto jedn...
Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 11:48