StoryEditorBydło mięsne

Jakie przepisy obowiązują rolnika i rzeźnie przy odbiorze bydła?

19.12.2019., 11:12h
Nasz Czytelnik z województwa mazowieckiego, w imieniu swoim jak też innych hodowców bydła zwrócił się do naszej redakcji z prośbą o interwencję w sprawie zróżnicowanego traktowania przepisów dotyczących rejestracji i identyfikacji zwierząt podczas odbioru zwierząt do rzeźni. Ubojnia, z którą rolnicy chcą współpracować, powołując się na wytyczne powiatowego lekarza weterynarii, nie odbiera do uboju sztuk w przypadkach, gdy posiadają jeden kolczyk.
Zdarza się, że podczas załadunku okazuje się, że zwierzę zgubiło jeden z kolczyków, a miało go dnia poprzedniego. Na wyrobienie duplikatu trzeba czekać, a dana sztuka nie jest odbierana z partią pozostałych zwierząt. Miałem taki przypadek, że u krowy stwierdzono przemieszczenie trawieńca. Nie była ona leczona antybiotykami, więc chciałem ją sprzedać do rzeźni. Gdy przyjechał samochód z rzeźni po odbiór danej sztuki okazało się, że nie ma jednego kolczyka, a poprzedniego dnia miała na pewno dwa. Zakład nie odebrał tej sztuki, a zanim wyrobiłem duplikat, krowa padła. Poniosłem więc stratę, a gdybym zgłosił się do pośrednika, to bym ją sprzedał, tylko oczywiście za mniejsze pieniądze niż otrzymałbym w ubojni, z którą współpracujemy – mówi hodowca.

Dlaczego informacja o uboju powinna trafić do rzeźni na dobę przed dostarczeniem zwierzęcia?

Innym przepisem, który zdaniem hodowców ogranicza sprzedaż z przedmiotową ubojnią jest obowiązek zgłoszenia przez rzeźnię na 24 godziny przed odbiorem listy rolników, od których planowany jest odbiór zwierząt. Rolnik tłumaczy, że w praktyce sprzedaż bydła czasami odbywa się spontaniczni...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 08:47