StoryEditorASF

Jakie są nowe zasady zwalczania ASF?

25.10.2021., 18:10h
Zdaniem rolników nowe przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń doprowadzą do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych zajmujących się produkcją trzody chlewnej w naszym kraju. Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii, wyjaśniał ich wątpliwości podczas spotkania w Przygodach w gminie Suchożebry i uspokajał co do możliwości spełnienia nowych wymogów.

Krzysztof Jażdżewski omówił niezwykle ważne dla producentów trzody chlewnej rozporządzenie ministra rolnictwa z 10 sierpnia br. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, podkreślając, że są to przede wszystkim zasady bioasekuracji, które już obowiązywały w całej Polsce. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej oraz „Solidarność” Rolników Indywidualnych Województwa Mazowieckiego.

90 dni karencji dla ściółki przed jej zastosowaniem

Istotnym dla nas przepisem jest rozporządzenie wykonawcze KE 2021/605. Zawarte są w nim wszystkie kwestie, dotyczące między innymi prowadzenia rejestrów wejść do gospodarstwa, wjazdów środków transportu, konieczność wykładania mat na wjeździe do gospodarstwa i przy wejściach do budynków inwentarskich, zmiany obuwia i ubrania przy wejściu do chlewni. Te czynności muszą być wyuczone, a nie stosowane okazjonalnie, szczególnie gdy przyjedzie Inspekcja Weterynaryjna. W rozporządzeniu jest zawarty także wymóg izolacji ściółki przez 90 dni przed jej wykorzystaniem jako pod...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 05:40