StoryEditorŚwinie

Jakiego wsparcia wymaga hodowla świń?

25.04.2022., 12:04h
Paulina Gołaś-Młynarska i Grzegorz Gołaś zdobyli Grand Prix XIX edycji Konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw 2021” w kategorii produkcja zwierzęca. Zwycięzcy są uznanymi w regionie hodowcami świń ras polskiej białej zwisłouchej i duroc. Prowadzą w Kijewie w gminie Gniewkowo hodowlę zarodową będącą pod oceną Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” i utrzymują około 45 loch.

W lepszych dla produkcji trzody chlewnej czasach w gospodarstwie w Kijewie było utrzymywanych nawet 60 loch. Jednak zapotrzebowanie na materiał hodowlany ze stad zarodowych znacząco spadło w ostatnim czasie, gdyż wiele chlewni zlikwidowano. Z polskich hodowli loszki i knurki kupują zazwyczaj mniejsze gospodarstwa, które szczególnie dotknął kryzys na rynku i afrykański pomór świń.

Wiele chlewni przestawiło się na tucz nakładczy i nie ma już takiego zapotrzebowania na zwierzęta zarodowe. Sprzedawaliśmy rocznie 250 knurków oraz 400 loszek. Teraz schodzi jedna trzecia tej liczby, więc to nie poprawia rentowności nieopłacalnej produkcji tuczników. Są okresy, kiedy rolnicy bardziej interesują się rasą duroc, a w innym czasie jest więcej chętnych na polską białą zwisłouchą – opowiada Grzegorz Gołaś.

W gospodarstwie utrzymywane są lochy rasy polskiej białej zwisłouchej oraz duroc w niewielkich grupach po 2–3 w kojcu

  • W gospodarstwie utrzymywane są lochy rasy polskiej białej zwisłouchej oraz duroc w niewielkich grupach po 2–3 w kojcu

Hodowle na zakręcie, brakuje wystaw trzody chlewnej

W województwie kujawsko-pomorskim pozostały zaledwie trzy hodowle zarodowe sprzedające knurki. Na szczęście gospodarstwo pani Pauliny wciąż znajduje się w strefie białej A...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 01:11