StoryEditorWiadomości rolnicze

Już niedługo w Poznaniu badania na wykrywanie ASF

12.06.2014., 12:06h
W Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu powstało nowe laboratorium, w którym będzie można wykonywać badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń.  

Główny Lekarz Weterynarii wybrał pięć Zakładów Higieny Weterynaryjnej, które przygotowują się do pracy nad badaniami w kierunku wykrywania wirusa ASF. W grupie wybranych laboratoriów, oprócz Poznania, znalazły się: Gdańsk, Katowice, Krosno i Ostrołęka. Z pewnością po ich uruchomieniu nastąpi rejonizacja, jeśli chodzi o przesyłanie prób z terenu do konkretnych zakładów higieny weterynaryjnej.

– Opracowaliśmy dwie metody do diagnostyki afrykańskiego pomoru świń – ELISA i PCR. Pierwsza pozwala na wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi ASF i jest wykorzystywana także do innych badań w naszym Zakładzie. Od wielu lat jest już metodą akredytowaną. Metoda PCR, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy, ma zastosowanie przy izolacji i identyfikacji materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń. Można go znaleźć w narządach wewnętrznych, krwi i surowicy zwierząt. Małe fragmenty wirusowego DNA są powielane i wykrywane. Technika ta jest bardzo czuła i użyteczna – wyjaśnia dr n. wet. Jolanta Budzyk, kierownik Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu.

Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, kiedy próbki nie nadają się do izolacji wirusa oraz wykrywania antygenu, gdyż nastąpił np. rozkład.

Kompetencje laboratorium oraz poprawność zastosowanych metod badań zostały potwierdzone podczas badań biegłości zorganizowanych przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. badań afrykańskiego pomoru świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Obecnie Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu jest na etapie oczekiwania na ocenę zewnętrzną i certyfikat akredytacji.

– Polskie Centrum Akredytacji ocenę naszego Zakładu przeprowadza od wielu lat i bardzo dobrze zna możliwości laboratorium oraz kompetencje pracowników. To pozwala nam wierzyć, że uda się akredytację uzyskać w ciągu najbliższych tygodni. Termin otwarcia pracowni będzie zależał od oceny PCA i wyznaczenia laboratorium do wykonywania badań przez Głównego Lekarza Weterynarii – mówi Jolanta Budzyk. – Jeśli chodzi o badania serologiczne, to w ciągu jednego dnia można ich wykonać nawet kilka tysięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co do PCR, to na razie trudno powiedzieć, ponieważ dopiero wprowadzamy tę metodę w diagnostyce chorób zakaźnych zwierząt. Wyniki badań przeprowadzonych każdą metodą uzyskiwane będą w ciągu 24 godzin, ponieważ w przypadku ASF bardzo ważny jest czas.

Pracownia do badań PCR była przygotowywana już od kilku lat. Jak podkreśla kierownik Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu, to nowoczesna, szybka i bardzo wiarygodna metoda. Dlatego poznańskiej placówce zależało na uruchomieniu tego typu badań. Sytuacja z afrykańskim pomorem świń sprawiła, że niezbędne było szybkie wyposażenie laboratorium. Zakupiono m.in. termocykler do przeprowadzenia PCR z pomiarem w czasie rzeczywistym, termoblok, nowoczesne komory laminarne, homogenizator. W celu zapewnienia bezpieczeństwa biologicznego laboratorium wyposażono w klimatyzację centralną z filtrami HEPA oczyszczającymi powietrze wychodzące oraz śluzę powietrzną typu CleanRoom. 

Dominika Stancelewska

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 22:39