StoryEditorProsięta

Kiedy przenoszenie prosiąt od loch jest opłacalne?

12.07.2019., 18:07h
Wyrównywanie miotów polega na przenoszeniu nowo narodzonych prosiąt od matek, które produkują mało mleka bądź urodziły wyjątkowo liczny miot, do takich, które są w stanie wykarmić dodatkowe potomstwo. Ma to na celu ujednolicenie liczebności miotów oraz masy ciała prosiąt. W praktyce standaryzacja jest wykonywana po 24 godzinach od narodzin, nie później jednak niż przed upływem 48 godzin.

Przenoszenie prosiąt  tylko z bardzo licznych miotów

Ciągle wzrastająca liczba prosiąt rodzących się w miotach wymusza w wielu gospodarstwach potrzebę przenoszenia ich pomiędzy lochami lub stosowania dodatkowych mamek do odchowu nadliczbowych osesków. Wbrew pozorom, zabiegi wyrównywania miotów wcale nie należą do prostych czynności i źle przeprowadzone mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W tym procesie konieczne jest zwrócenie uwagi na dwie rzeczy – nabycie odporności biernej przez prosięta oraz ograniczenie transmisji infekcji w stadzie.

Jeżeli zachodzi konieczność przeniesienia części prosiąt, należy przy matce zostawić najsłabsze. Najsilniejsze prosięta z miotu można przenieść do innej maciory, gdyż łatwiej im będzie walczyć o dostęp do mleka mimo licznej konkurencji. Lepiej, gdy dosadzane prosięta są trochę starsze od tych, do których dosadzamy. Dzięki temu, mając niewielką przewagę wagową, potrafią wywalczyć sobie dostęp do sutka. Gdyby dostawiono słabsze, nie miałyby wystarczająco dużo siły na to, by zagwarantować sobie dostęp do odpowiednio dużej ilości mleka, a tym samym osiągania wymaganego przyrostu....
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 08:28