StoryEditorASF

Ogniska ASF nie zawsze są tam, gdzie dziki

17.08.2022., 15:08h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Choć ogniska afrykańskiego pomoru świń w chlewniach pojawiają się w Polsce na zupełnie nowych obszarach, to jednak raczej tam, gdzie wirus od dłuższego czasu był już stwierdzany u dzików. W Niemczech zachorowania w stadach są rozproszone i ogniska zdarzają się w zachodniej części kraju, gdzie dziki nie chorują.

ASF po raz pierwszy w Zachodniopomorskim

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w stadzie w województwie zachodniopomorskim, tak jak poprzednie, zostało potwierdzone w powiecie gryfińskim w gminie Chojna – tylko w innej miejscowości. Przypomnijmy, że 15 lipca stwierdzono po raz pierwszy wirusa ASF w chlewni w Zachodniopomorskiem. Świnie dotychczas nie chorowały, choć wirus występował u dzików. Wcześniejsze ognisko było w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w miejscowości Strzelczyn, a najnowsze w miejscowości Chojna w gospodarstwie, w którym utrzymywano 58 świń.

Niemcy przeznaczą 1,5 mln euro na zwiększony odstrzał dzików

Oba ogniska są blisko granicy z Niemcami, gdzie wirus rozprzestrzenia się u dzików, choć, jak twierdzą naukowcy z Instytutu Friedricha-Loefflera (FLI), jest coraz mniej nowo zarażonych wirusem dzików. Według Caroli Sauter-Louis z Instytutu, wyniki ostatnich analiz przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne pokazują, że liczba zakażeń wykazuje tendencję spadkową, co jest pozytywną wiadomością, potwierdzającą, że walka z epidemią choroby wśród dzików daje efekty. Niemniej j...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:54