Jałówki rasy limousine z hodowli Franciszka PogorzelskiegoAndrzej Rutkowski
StoryEditorWystawy zwierząt hodowlanych

Aż siedem ras bydła mięsnego w Szepietowie. Jak hodowcy oceniają zalety i wady opasów?

13.07.2023., 14:00h
Na XXIX Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych połączonej z Dniami z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie, zwiedzających było wielu, tym bardziej cieszy, że 13 hodowców bydła mięsnego zaprezentowało szeroką stawkę 47 zwierząt aż w 7 rasach: limousine, charolaise, blonde d’aquitaine, angus czerwony, hereford, simentaler oraz highland.

Piękna superczempionka rasy blonde d’aquitaine

Tytuł superczempiona wystawy wywalczyła jałówka rasy blonde d’aquitaine w wieku powyżej 18 miesięcy z hodowli Daniela Chrzanowskiego ze wsi Koniecki (pow. łomżyński, gm. Jedwabne). To ona, zdaniem komisji sędziowskiej, zasłużyła na szczególne wyróżnienie. Komisja oceniała bydło w trzyosobowym składzie: Tomasz Piotrowski – sędzia główny oraz jego asystenci Jerzy Moniuszko i Jarosław Olszewski.

Prawie 30 lat z hodowlą bydła limousine

Franciszek Pogorzelski ze wsi Kobylin Pieniążki (pow. wysokomazowiecki) na tegoroczną edycję wystawy w Szepietowie przywiózł dwie jałówki rasy limousine w kategorii do 18. miesięcy, a jedna z nich wywalczyła tytuł wiceczempiona.

Swoje bydło wystawiam w Szepietowie po raz czwarty, a hodowlą rasy limousine zajmuję się już od prawie 30 lat. Wtedy mało kto w Polsce słyszał o takiej rasie. Chciałem pójść w kierunku bydła mięsnego, a wiedziałem, że najlepszy materiał hodowlany zarówno w rasie limousine, jak i charolaise jest we Francji. Pojechałem tam razem z kolegami, którzy trudnili się sprowadzaniem zachodnich maszyn i zakupiłem pierwsze odsadki w w...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 09:15