Objawami babeszjozy u bydła może być podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu oraz żółtaczkaAndrzej Rutkowski
StoryEditorChoroby bydła

Jak chronić bydło przed babeszjozą?

20.06.2024., 14:30h
Wypas bydła w przypadku krów mięsnych jest najtańszą, najwygodniejszą i najbardziej racjonalną formą utrzymania i żywienia, jednak ma też swoje gorsze strony, jak np. groźba ataków kleszczy. Zdawałoby się, że te małe pajęczaki nie są w stanie poważnie zaszkodzić bydłu. Prawda jest niestety inna.

Krowy zaczynają być niespokojne i ocierają się o różne przedmioty? To może być inwazja kleszczy!

Upalna i sucha aura, jaka dominowała w ostatnich tygodniach, nie sprzyja kleszczom. Jednak z drugiej strony już kolejna z rzędu ciepła zima sprawia, że z roku na rok kleszczy przybywa. Objawami inwazji kleszczy jest, oprócz oczywistej obecności pajęczaków w skórze bydła, również ocieranie się zwierząt o różne przedmioty. Pasożyty te mogą wywoływać świąd, miejscowe stany zapalne skóry, a przy wzmożonej inwazji niedokrwistość i porażenie kończyn.

Babeszjoza u bydła: jak się objawia i jak zaraża się nią bydło?

Największym zagrożeniem dla bydła jest przenoszona przez kleszcze babeszjoza. Objawami babeszjozy może być podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu oraz żółtaczka.

Silna reakcja immunologiczna organizmu może prowadzić do wstrząsu, zaburzeń krążenia i w konsekwencji do wystąpienia niewydolności wielonarządowej. Z babeszjozą bydła w naszym kraju mamy do czynienia znacznie częściej niż można by się tego spodziewać. Większość przypadków przebiega subklinicznie – bez specyficznych objawów, jednak przyczynia się do spadku wydajności mlecznej oraz rzeźnej.

Schorzenie to wywołują pierwotniaki z rodzaju Babesia bytujące w organizmie kleszcza. Pasożyty te rozmnażają się nieustannie w krwinkach czerwonych i niszczą je. Prowadzi to do hemoglobinurii (przedostawaniu się hemoglobiny do moczu) oraz niedokrwistości (anemii). Objawy pojawiają się zwykle wiosną (maj) i w końcówce lata (wrzesień) i związane są z sezonową aktywnością kleszczy.

Na rynku dostępne są środki pomagające zwalczyć kleszcze. Przed ich zastosowaniem należy zasięgnąć rady lekarza weterynarii.

Jak chronić bydło przed babeszjozą?

Pomocne może okazać się również stosowanie środków zawierających permetrynę bądź epriometrynę. Są to preparaty odstraszające, które używa się w celu ochrony zwierząt również przed owadami latającymi. Jeśli wypasamy bydło, to warto przez cały sezon pastwiskowy stosować środki odstraszające kleszcze, głównie są to preparaty typu spot-on – na grzbiet.

Znacznie większe straty w hodowli bydła powodują kleszcze w krajach tropikalnych i subtropikalnych, takich jak: Indie, Argentyna, Boliwia, Brazylia czy też Meksyk.

image
Objawami babeszjozy u bydła może być podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu oraz żółtaczka
FOTO: Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:05